Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kızılırırmak Suyu Temiz

13 Haziran 2008 / 11:48
Kızılırmak suyu polemiği bitecek gibi değil. Hıfzısıhha Enstitüsü'nden gelen son rapor tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek, Ankara'nın içme suyu analiz raporlarını açıkladığı basın toplantısında ''Ankara'nın içme suyunun AB standartlarına göre içilebilir durumdadır'' dedi.

Ankara içme suyunun AB normlarına uygun olduğunu söyleyen Ertek, İvedik'ten şehre verilen suyun içilebilir olduğunu açıkladı.

MHP'Lİ SERDAROĞLU: ANKARA İNSANININ SAĞLIĞIYLA İLGİLİ TEREDDÜTLERİN ORTADAN KALDIRILMASI GEREKİR

MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, Kızılırmak suyunun kullanımına başlanmasına ilişkin olarak, ''Ankara insanının sağlığıyla ilgili tereddütlerin ortadan kaldırılması gerekir'' dedi.

Serdaroğlu, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Kızılırmak'tan Ankara'ya su verilmesi konusunda vatandaşların sağlık konusunda endişe duyduğunu söyledi.

''Vatandaşlarımızın ve bizim endişelerimizi haklı kılacak belgeler elimizde mevcuttur'' diyen Serdaroğlu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun soru önergesine verdiği cevapta, Kızılırmak suyunun bazı parametrelere göre ''kirli, az kirli ve çok kirli'' olduğunu bildirdiğini kaydetti.

Kamuoyunun Kızılırmak'tan su getirilmesinden değil, o suyun temizlenip temizlenmediğinden endişeli olduğunu ifade eden Serdaroğlu, şunları söyledi:

''Suyun içilebilir hale gelmesi için mevcut tasfiye veya arıtma tesislerinde bu suyu arıtacak teknik donanımın var olup olmadığına bakılmalıdır. Şayet yoksa, arıtma tesislerine gerekli teknik donanım temin edilmelidir. Kızılırmak havzasını kirleten sanayi tesisleri varsa, süratle bu tesislerin başka bir yere nakli sağlanmalıdır. Bizim sularımızın hiç birisinden zehir akmamalıydı. Millet olarak yapmamız gereken, sularımızı zehir akmaz hale getirmektir.

Ankara insanının sağlığıyla ilgili tereddütlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu konuda sadece belediyeye değil hükümete de görev düşüyor. Bu sorun, sadece Ankara Büyükşehir Belediyesine bırakılmadan müdahale edilmelidir. Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek, Kızılırmak suyunun tahlil ettirip Ankara insanının endişelerini gidermelidir.''
Türkiye'deki her damla suyun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Serdaroğlu, İstanbul'un içme suyunu karşılayan Melen çayının da süratle kirlenmeye başladığını belirterek, akarsuların kirlenmesini önlemeye yönelik tedbirlerin alınmasını istedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri