Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kızına Son Görevine İzin Vermediler

05 Ağustos 2008 / 09:08
Balcılar Kasabası Okul ve Kurs Talebelerine Yardım Derneği Başkanı Mehmet Göktaş, çocuğunun cenaze namazını kılmasına bile müsaade edilmeden tutuklandı
Hukukçular, Ceza Muhakemeleri Kanunu'na göre, kızını kaybeden baba Göktaş'ın tutuklanmaması gerektiğine dikkat çekti. 18 kişinin hayatını kaybettiği acı olayda Göktaş, 'tedbirsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten' gözaltına alınarak tutuklandı. Dernek Başkanı Mehmet Göktaş'ın kızı Fadime Güler, herkesi derin üzüntüye boğan acı olayda kendisinin de kardeşini kaybettiğine dikkat çekti. Kardeşinin cenazesine babasının katılamamasının üzüntüsünü yaşadığını belirten Fadime Güler, "Yaşanan olay hepimizi derinden yaraladı. Biz de kardeşimizi kaybettik. Babamın kaçma ihtimali yok. Kardeşimin cenazesini göremedi. Böyle acılı bir günde yanımızda olmasını isterdik." dedi.

Ceza Muhakemeleri Kanunu'na göre, 'bir olaya karışarak ölüme sebep olan kişilerin birinci derece yakınları aynı olayda vefat ettiğinde tutuklanamaz' hükmü olmasına rağmen Göktaş'ın tutuklanmasına hukukçular da tepki gösterdi. Konya Barosu avukatlarından Memduh Oğuz, yaşanan olayda birçok kişinin hayatını kaybettiğini; ancak dernek yetkilisi Mehmet Göktaş'ın kızının vefat etmesi sebebiyle Ceza Kanunu'na göre babanın tutuklanamayacağını açıkladı. Hukukçular, ailenin itiraz etmesi durumunda Mehmet Göktaş'ın tahliye edilebileceğine dikkat çekti.

Eski Konya Barosu Başkanı Hasip Şenalp, 2005 yılında CMK'da yapılan değişiklikle birlikte, ölüme sebebiyet veren olaylarda, birinci dereceden yakınını kaybeden şüphelilerin kaçma ihtimali yoksa tutuklanamayacağı hükmünün getirildiğini vurguladı. Öte yandan Mehmet Göktaş'ın avukatı Sait Akdağ, CMK'nın ilgili maddesini gerekçe göstererek, olayda kızını kaybeden müvekkilinin tutuksuz yargılanması için mahkemeye başvurdu.

Yurt kazasında yaralanan öğrencilere psikolojik destek

Yurt binasının çökmesi sonucu yaralanan öğrencilere bulundukları hastanelerde psikososyal destek verilecek. Konya Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, 18 öğrencinin hayatını kaybettiği olayın yaralarının sarılması için düşünülen psikososyal destek faaliyetleri için hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Bu çalışmayı yapmak üzere 7 kişilik bir ekip oluşturulduğunu, ekipte Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan rehberlik ve psikolojik danışmanların görev yapacağını anlatan Şahin, bu ekibe, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden de 1-2 uzmanın dahil edilebileceğini ifade etti. Ekibin, destek faaliyetlerine bugün başlayacağını ifade eden Şahin, şunları kaydetti: "Ekiptekiler ilk olarak Konya'daki hastanelerde tedavi gören öğrenciler, aileleri ve olayda hayatını kaybedenlerin aileleriyle görüşerek, olayın etkisinden en kısa zamanda kurtulup normal yaşamlarına dönebilmeleri için destek sağlamaya çalışacak. Konya'daki çalışmanın ardından ekip Hadim Devlet Hastanesi'ndeki yaralılarla görüşecek."
Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri