Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"KKKA Virüsün Varlığını Yıllarca Sakladılar"

28 Haziran 2008 / 08:37
Türkiye'de KKKA'yı ilk kez teşhis eden Yard. Doç. Dr. Sami Kartı, “ABD, 'biyolojik silah olabilir mi' sorusunu tartışırken Türkiye, virüsün varlığını yıllarca gizledi” dedi.
ABD artan 'virüslü kene' tehdidine karşı 'biyolojik silah' ihtimalini araştırmak için harerete geçerken Türkiye'nin yıllarca KKKA vakalarını halktan sakladığı ileri sürüldü. Türkiye'de KKKA virüslü kene tanısını 2003'te ilk kez ortaya koyan Yard. Doç. Dr. Sami Kartı, Trabzonda ortaya çıkan vakalardan alınan numuneleri ABD'ye göndererek analiz ettirdiğini ve KKKA virüsünün böylece tespit edildiğini söyledi. Kartı, sonuçları Sağlık Bakanlığı'na bildirdirdiklerinde bakanlığın da bu konuda çalışma yaptığının ortaya çıktığını anlattı.
VAKALAR GİZLENDİ

Virüsün Türk yetkililer tarafından 1992'den beri bilindiğini ancak 2003'e kadar halka açıklanmadığını söyleyen Kartı, “Siyasetçiler uyarılarımızı dikkata almadı” dedi. Çalışmalarının ABD'nin dikkatini çektiğini ve 2005'te bu ülke tarafından KKKA ile ilgili toplantıya davet edilen 80 bilim adamı arasında yeraldığını Kartı, “Virüsün bir biyolojik silah olarak kullanılabileceğinden şüphe ediyorlardı. Bu nedenle dünya çapındaki uzmanları davet ederek bilgi alıyorlardı.' dedi.


Kırım Kongo'nun nedeni 12 Eylül!

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Yeşildere Türkiye'de kene sayısının artma nedeninin 12 Eylül darbesi olduğunu söyledi. Yeşildere,”Keneler eskiden de vardı ama mücadelesi çok iyiydi.12 Eylül'den önce Veteriner Hekim Teşkilatı örgütlü olarak kenelerle mücadele ediyordu. Veterinerler köy köy dolaşarak, kene mücadelesi yapıyorlardı. 80 sonrası teşkilat yok edildi. Teşkilat yok edilince koruyucu veteriner hekimlik yok oldu, saha mücadalesi ortadan kalktı. Bu nedenle kene sayısı çok hızlı bir biçimde arttı” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri