Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KKTC 27 YIL önce ilan edildi

15.11.2010 16:27
15 Kasım 1983'te ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), kuruluşunun 27. yıldönümünü törenlerle kutluyor.

Kutlamalar çerçevesinde Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki resmi geçit töreni düzenlendi. Törene KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanlığı adına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsilen Orgeneral Bilgin Balanlı, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen, bakanlar, siyasi parti başkan ve temsilcileri, milletvekilleri, kurum, kuruluş ve dernek temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tören, İstiklal Marşı ve ardından tören birliklerinin denetlenmesi ve halkın bayramının kutlanmasıyla başladı. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na sunmasının ardından Eroğlu da Gül'e iletilmek üzere İsen'e mesajını sundu. Mesaj teatilerinin ardından sırasıyla Çiçek ve Eroğlu konuşmalarını yaptılar. Daha sonra atletlerin, Akıncılar ve Karaoğlanoğlu'ndan getirdiği bayraklar Cumhurbaşkanı Eroğlu'na sunuldu.

Çiçek, törende yaptığı konuşmada, kutlamalara katılmaktan büyük gurur duyduğunu ifade ederek, şehit, gazi ve tüm kahramanları saygı ve şükranla andığını belirtti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, KKTC'nin Kıbrıs Türk halkının ada üzerinde vazgeçilmez haklarının teminatı olduğunu ifade ederek, bölgede Türkiye'ye rağmen bir girişimin sonuç getirmeyeceğinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Eroğlu ise törende yaptığı konuşmada, bugünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için en mutlu gün olduğunu ifade ederek, ''1950'li yıllarda çıktığımız varoluş, özgürlük ve egemenlik yürüyüşü 27 yıl önce böyle bir günde ulaşması gereken noktaya ulaşıyor ve Cumhuriyet ilanı ile taçlanıyordu.'' dedi.

Resmi konuşmalar sonrası askeri geçti töreni yapıldı. Törene yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, özellikle Türk Yıldızları'nın geçişi sırasında büyük tezahürat yaptı. Tören, Harbiye Askeri Müzesi Mehteran Bölüğü'nün verdiği konserle sona erdi.
 

Bu haber toplam 1498 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri