Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eroğlu Cumhurbaşkanlığı'na aday

27.01.2010 19:13
KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı için bugün resmen adaylığını açıkladı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, hedefinin cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanmak olduğunu, seçilmesinin ertesi günü de Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile dilediği yerde bir araya gelmeye hazır olduğunu açıkladı.

Partisi tarafından 18 Nisanda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde resmen aday gösterilen Eroğlu, yaptığı teşekkür konuşmasında, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Kıbrıs konusunu Cumhuriyet Meclisi tarafından oluşturulacak yeni bir platformda ve hükümetle birlikte yürüteceğini söyledi.

''ÇOK ÇALIŞILMALI''

''Bu onurlu görevin partililerin ve halkın çok büyük bir kesiminin arkasında durması, desteği ve çalışmalarıyla başarıya ulaşabileceğini'' ifade eden Eroğlu, ''18 Nisan akşamı KKTC'nin bütünüyle yüzünün gülebilmesi için bugünden yola koyulup çok çalışmak gerektiğini'' belirtti.

Eroğlu, çalışmadan, uğraşmadan, emek vermeden hiçbir başarıya ulaşmanın mümkün olmadığına işaret ederek, ''Öndeyiz, zaten biz kazanacağız diyerek yavaş hareket etmek, seçimi ciddiye almamak olmaz. Seçimi güzel bir farkla kazanmak, Güney'deki komşularımıza ve hala Kıbrıs Türkünün nasıl bir anlaşma istediğini anlamayanlara verilebilecek en güçlü cevaptır'' dedi.

Derviş Eroğlu, şöyle devam etti: ''Gücünü kendi halkından alan, sırtını kendi halkına dayayan bir devlet adamının başarıya ulaşabileceği gerçeğinden hareketle, bizim gibi düşünen, bize yakın düşünen siyasal partilerden ve vatandaşlarımızdan KKTC'nin geleceği için arkamızda durmalarını bekliyorum. Bunu hayata geçirmek adına gidip kendileri ile görüşecek ve desteklerini isteyeceğim.''

KIBRIS KONUSU

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde yapacaklarına ilişkin ipuçları da veren Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununu Cumhuriyet Meclisi tarafından oluşturulacak ve adının hep birlikte kararlaştırılacağı yeni bir platformda, hükümetle birlikte yürüteceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı döneminde ''Ben bilirim, ben yaparım olur'' zihniyetinin geride kalacağını kaydeden Eroğlu, şunları kaydetti:

''KKTC Cumhurbaşkanı olarak görüşmeleri bir ekiple birlikte götüreceğim. Bu ekipte yer alacak arkadaşlarımın pek çoğunun ismi hazır durumda. Seçildikten sonra yeni bir değerlendirme yaparak, iş çevrelerinden, Anayasa ve uluslararası hukuk ile ekonomi, finans, toprak, mülkiyet, Avrupa Birliği, insan hakları gibi konularda deneyimli öğretim görevlileri ve diplomatlardan oluşan büyük bir ekip meydana getireceğiz.''

Eroğlu, ulusal bir konu olan Kıbrıs konusunu Anavatan Türkiye'nin devlet ve hükümet yetkilileriyle sıcak ve yakın işbirliği çerçevesinde ele alacaklarını da ifade etti.

''HRİSTOFYAS İLE DİLEDİĞİ YERDE BİRARAYA GELMEYE HAZIRIM''

Kıbrıs konusunun mutlaka müzakere masasında bir neticeye bağlanması gerektiğine yürekten inandığını kaydeden Eroğlu, ''Seçildiğim günün hemen ertesi günü Hristofyas'la dilediği yerde bir araya gelmeye hazır olacağım. Bu görüşmede kendisine iyi niyetle, yapıcı bir şekilde sürecin devamını sağlamaya hazır olduğumu, var olan gerçekler temelinde bir anlaşma için üzerimize düşeni yapacağımızı ifade edeceğim'' dedi.

Eroğlu, Rum yönetimi lideri ve Rum Sözcünün söylemlerini de eleştirerek, ''Beni kötülemek, diğer adaya destek vermek için çırpınıyorlar. Ama kararı siz vereceksiniz, onlar değil. Kaderinizi siz belirleyeceksiniz, onlar değil'' ifadesini kullandı.

''BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN GAYRET GÖSTERECEĞİM''

Eroğlu, cumhurbaşkanlığının sadece görüşmecilik makamı olmadığını, yürütmenin başı olarak halkın ekonomik ve sosyal sorunlarının aşılması, hükümetin başarılı çalışmalar yapması için de üzerine düşeni yapacağını söyledi.

Halkın birlik ve beraberlik içinde olabilmesi için tüm gücüyle gayret göstereceğini, devletin varlığından, anayasal düzeninin korunmasından yana olan herkesle işbirliği yapacağını kaydeden Eroğlu, ''18 Nisan akşamından sonra 5 yıldır halkın sorunlarına kapalı olan cumhurbaşkanlığı makamının kapılarının halka açılacağını'' belirtti.

''GÖREVE TALİP OLMAK YOK. GÖREV VERİLİR''

Eroğlu, şöyle devam etti:

''Bizim politika anlayışımızda göreve talip olmak yoktur. Görevler size verilir, ya kabul edersiniz ya da reddedersiniz. Ben bugüne kadar KKTC'nin ilanına üzüntüden ağlayanların değil, KKTC'nin ilanını ayakta alkışlayanların verdikleri tüm görevleri layıkıyla yerine getirme gayreti içerisinde oldum. Partililerim ve halkım beni milletvekili, bakan ve başbakanlık makamlarına getirdi. Şimdi halkım bana bir kez daha cumhurbaşkanı adaylığı görevini veriyor. Bu benim için onur ve gururdur. Halkın düşünce ve duygularını yakından bilen bir kişiyim. Çünkü halkın içindeyim... Siyaset hayatımın hiçbir döneminde halktan kopmadım. Sadece UBP'nin değil tüm KKTC sevdalılarının adayı olduğumun bilincindeyim. KKTC yaşamalı, yüceltilmeli diyen herkesin, Kıbrıs Türk halkının refah ve güven içerisinde yaşamasını arzu edenlerin tamamının bizimle olacağından eminim. Bu vatan topraklarında özgür ve güven içinde yaşamak ve geleceğimiz için başarmalıyız. Varlığımız devam ettirmek ve çocuklarımız için başarmalıyız. Halkın desteğiyle ilk turdan bu seçimleri kazanmalıyız.''

Eroğlu, konuşmasının ardından, parti binası önünde toplanan partilileri selamladı ve eşi Meral Eroğlu ile birlikte meydana inerek halkın arasına karıştı.
 

Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri