Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eroğlu: Kötü komşu bizi devlet sahibi yaptı

23.01.2010 02:28
KKTC Başbakan Derviş Eroğlu, ''Bizim kötü komşumuz da bizi devlet sahibi yaptı'' dedi.
KKTC Başbakan Derviş Eroğlu, kötü komşunun insanı ev sahibi yaptığı lafını hatırlatarak ''Bizim kötü komşumuz da bizi devlet sahibi yaptı'' dedi.

Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varmanın yolunun, iyi niyetle iki tarafın müzakere masasında bulunmasından geçtiğine işaret eden Eroğlu, ''Rumlar müzakere masasında ayak oyunlarına devam etmeleri halinde, KKTC Türkiye'nin desteğiyle varlığını sürdürecek'' diye konuştu.

Gaziveren Anaokulunda ek dersliklerin açılış töreninde konuşan Derviş Eroğlu, Orams davası kararına değinerek, devam eden müzakere sürecinde Rumların, "Kıbrıslı Türkleri mahkemelerde, kendilerine mahkum etme gayreti içine girdiklerini" söyledi.

Kıbrıs konusunun mahkemelerde halledilecek bir konu olmadığını ifade eden Eroğlu, ''Eğer birbirimizi kabul etmezsek, Rumlar, 'ben Kıbrıs Cumhuriyetiyim, siz toplumsunuz' diyerek müzakere masasında bizimle zaman kaybettirme gayreti içindeyseler, bu konu anlaşılıp çözülecek bir konu olmaktan çıkar'' dedi.

Kıbrıs Türk halkının açıkta olmadığını, bir devlet çatısı altında olduğunu kaydeden Başbakan Eroğlu, 1974'e kadar verilen mücadelenin KKTC devletiyle taçlandırıldığına dikkati çekerek, önce devlete sahip çıkılması, sonra var olan anlaşmazlığı ortadan kaldırmak için müzakere yoluyla çözüm aramak gerektiğini belirtti.

''Kötü komşu insanı ev sahibi yapar derler, bizim kötü komşumuz da bizi devlet sahibi yaptı'' diyen Derviş Eroğlu, Rumların yıllarca müzakere masasında sergiledikleri ayak oyunlarına devam etmeleri halinde, KKTC'nin Türkiye'nin destek ve garantisiyle varlığını sürdüreceğini kaydetti.
Bu haber toplam 1280 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri