Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KKTC için Son Söz

22 Temmuz 2008 / 12:51
Başbakan Erdoğan, Kıbrıs'ta çözüm konusunda dünyaya çok önemli mesajlar verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısında konuştu. Erdoğan, konuşmasında Kıbrıs'ta çözüm konusuna değindi. İşte o açıklamalar:

"Hafta sonunda 8 bakan ve bazı milletvekili arkadaşımla kıbrıs'a bir ziyaret düzenledik. KKTC'nin Barış ve Özgürlük Bayramını hep beraber ortak bir coşku ve gururla kutladık. Kıbrıslı vatandaşlarımızın özgürlüğünü her zaman destekledik. desteklemeye devam edeceğiz. KKTC'nin bu büyük bayramı vesilesiyle şehit ve gazilerimizi bir kez daha yad ediyorum.

20 Temmuz 1974 tarihinde yapılan bu barış harekatı büyük bir trajediye son vermiş ve Kıbrıslı Türklerin soykırım kurbanı olmasını engellemiştir. Türkiye bu harekat sırasında uluslararası haklarını kullanmıştır. Bunu bütün dünya iyi anlamalı ve öyle yorumlamadır. Kapsamlı çözüm ancak adadaki gerçeklerin temelinde mümkün olabilir. Bundan geri adım atmamız asla mümkün değildir. İktidarımızı bu konuda farklı düşünmekle itham edenler şunu çok iyi anlasınlar. Bu çatının altından sesleniyorum. Bu doğru değildir. Kıbrıs'a çok değer verdiğini söyleyenler bayram gününde neredeydi. Dünyaya iktidarı ve muhalefeti ile hep beraber mesaj verseydik ya... Biz onları 34. Barış ve Özgürlük bayramında göremedik.

Kimse Türk halkından azınlık olarak yaşamasını beklemesin. Hiç kimse eşit ve özgürlük hakkından vazgeçileceğini düşünmesin. Kimse bu parametreleri değiştirmeye kalkmasın. Kimse bunu AK Parti iktidarından beklemesin. Biz bu ortak dili iktidarıyla bakanıyla kullanıyoruz. Bu mesajı her zaman tüm dünyaya verdik.

Çözümü kimin istemediği ortadadır. Her zaman bir adım önde olmak barıştan çözümden yana olmaktır. Bizim barışa çözüme ihtiyacımız var. Kıbrıs Türk yönetimi kusura bakmasınlar biz nerede bir kazım atarız mantığında olmasınlar. Biz kazan kazan formülü dedik. kantarımızı ona göre tarttık. Biz her zaman adil çözüm isteyen taraf olduk. Onlarda bunu istemeli. Garantör ülke olarak söz verdik sözümüzde durduk. Annan planına evet diyen Türk tarafı cezalandırıldı, hiç bir kritere uymayan Rum tarafı AB ile ödüllendirildi. 21. yüzyılda bu tecrite göz yummak insanlık ayıbıdır. Annan tarafında sunulan rapor niye sümen altında tutuluyor. başta AB olmmak üzere Kıbrıs Türküne verilen sözün yerine getirilmesini bekliyoruz. Biz bu tecriti bitirmek için sonuna kadar mücadele ediyoruz etmeye devam edeceğiz.

Kıbrısta geri adım attığımızı söyleyenler Kıbrıs'ta çözüm için bugüne kadar ne yaptılar. Yıllarca hamaset yapanlar yıllarca çözüm için en küçük bir çaba göstermedi. Biz ulusal çıkarları gözeterek aktif ve yapıcı politika geliştirdik.

AK Parti döneminde KKTC ekonomisi hep ileriye gitti. Her landa müthiş büyüme rakamları elde edildi.

Adada üniversite hastanesinin temellerini attık. Tıp fakületesinin kurulması için çalışmalar yapılıyor. Ancak içeriden bunu bile engellemeye çalışmak isteyenler var. İçeriden. Bunu anlamak mümkün değil.

Anamur'daki KKTC su sistemini bu yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Biz Kıbrıslı Türklerin yaşam kalitesini artırmak için her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Adanın her tarafını duble yol ağı ile ördük. Bu adaya bambaşka bir hava kazandırdı. KKTC geçmişte bir cemaat kimliğindeyken biz uluslararası statü kazandırdık. Bir devlet olarak uluslararası araneda ortaya çıkması için her şeyi yaptık. bunlar yeeinde sayarak değil mücadele ederek oldu. KKTC 6 adet diplomatik temsilcilik kazanmışsa bu aktif diplamasinin sonucudur. AK Parti iktidarı Kıbrıs'a destek vermeye devam edecektir. Kıbrıs bizim milli davamızdır. "

SON DÖNEMDEKİ ANKARA'DAKİ DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Amerika başkanı Bush'un dış politika danışmanını ve İran Dışişleri Bakanı Mottaki'yi Ankara'da ağırladık. Son dönemde yoğun bir diploması trafiğine evsahipliği yaptık. Türkiye'nin komşuları ile ilgili dış politikalarda bir misyon üstlenebileceğini taraflara ilettik. Temmenimiz odur ki sorunların başarı ile çözümlenmesidir. Türkiye İtran'ın nükleer faliyetleri konusunda etkin rol üstelenmiştir.

3 ALMAN DAĞCININ KURTARILMASI

Ağrı'da kaçırılan 3 Alman dağcı sağ salim bir şekilde kurtarılmış ülkelerine teslim edilmiştir. Batı bu olaylara bakarak artık rteröre destek vermemlidir. Batı hala terörle ilgili söylemlerimize uzak duruyor.

SUNE PEKUYSAL NOTU

Erdoğan konuşmasına devam ederken kürsüye Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Suna Pekuysal'ın vefat ettiği ile ilgili bilgi notu konuldu. Erdoğan konuşmasının sonunda bu vefat haberini vererek ve taziyelerini bildirerek konuşmasını tamamladı.

Bu haber toplam 1276 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri