Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KKTC Yarın Sandık Başında

17.04.2010 00:00
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışın Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Talat ile Ulusal Birlik Partisi adayı Başbakan Eroğlu arasında geçmesi bekleniyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde halk yarın 7 adaydan birini cumhurbaşkanlığına seçmek üzere sandık başına gidilecek.

Sandıkların kapanmasının hemen ardından oy sayımına başlanacak. Gayri resmi sonuçların saat 19’a kadar belirlenmesi bekleniyor.

Sonuçlar web sitesinden de izlenebilecek.

164 binden fazla seçmen, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele’deki toplam 629 sandıkta oy kullanacak.

KKTC Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan, seçimin ’’kurallar çerçevesinde, demokratik ve çağdaş bir ortamda tamamlanacağı inancında olduğunu" söyledi.

Seçime biri partili, 6’sı bağımsız 7 aday katılıyor. Adaylar, oy pusulasındaki sıralamaya göre, Ulusal Birlik Partisinin adayı Başbakan Derviş Eroğlu, Bağımsız adaylar Mustafa Kemal Tümkan, Arif Salih Kırdağ, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Zeki Beşiktepeli, Ayhan Kaymak ve Tahsin Ertuğruloğlu.

Yarışın, Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Ulusal Birlik Partisi adayı Başbakan Derviş Eroğlu arasında geçmesi bekleniyor…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde adaylar, Ada’yı adım adım dolaşıyor.

7 aday da kampanyalarını Kıbrıs sorunu üzerine kurdu. Çünkü Kıbrıs Türkü aynı zamanda müzakere masasına oturacak ya da sürdürecek görüşmeciyi belirleyecek.

Talat’ın Seçim Sloganı "Ya Dün, Ya Dünya"
"Ya dün, ya dünya" sloganı ve nar kırmızısıyla meydanlara çıkan Bağımsız aday Mehmet Ali Talat otobüsle seçmenine ulaşıyor.

Talat, seçim otobüsünde bir köyden diğerine geçerken, seçmenin kendisine neden ikinci bir şans tanıması gerektiğini anlatıyor.

Talat, rakibi seçilirse, çözüme inanmadığı gerekçesiyle müzakerelerin sona ereceği iddiasında.

Eroğlu "Fark Var, Arkasında Halk Var" Diyor
Propaganda çalışmalarını "Fark var, arkasında halk var" sloganıyla sürdüren tek partili aday Başbakan Eroğlu da akşam meydanlara güneşi getiriyor ve turuncu rengi kullanıyor.

Eroğlu seçmene devleti yaşatmayı vaadediyor. "Masadan kalkmam" diyen Eroğlu’nun ilk işi Rum Lider Hristofyas ile bir araya gelmek... "Hristofyas’ı arayacağım. Görüşme isteyeceğim. İlk iş olarak da tek egemenliği masaya getireceğim..." diyor.

Anketlerde önde görünen Eroğlu Lefkoşa Bedesten’de konuştu.

Eroğlu’nun seçmene bir de sözü var: "Ulusal Konsey benim halkıma sözüm zaten.. Kurduğumuz uzman heyetle... "

Cumhurbaşkanlığı yarışında bayrağı kimin devralacağı yarın akşam netleşecek. Yüzde 50’nin üzerinde oy alan çıkmazsa bu kez seçmen bir hafta sonra yapılacak ikinci turda iki adaydan birine "evet" diyecek.

Bu haber toplam 1218 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri