Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KKTC'de Hayat Duracak

29.07.2010 05:58
KKTC'de Sendikal Platform, ekonomik önlemler paketine karşı 2 Ağustos Pazartesi ülke genelinde genel grev ve meclis önünde "toplumsal var oluş mitingi" yapacak. Grev nedeni ise AK Parti hükümeti.

TAK ajansının haberine göre platform, genel grev ve miting dışında, "ekonomik pakete destek veren Kıbrıs Türk Ticaret ve Sanayi Odaları sözcülüğünü üstlenen yöneticilerinin ürettiği mal ve hizmetlere boykot başlatıldığını" da açıkladı.

Platform üyesi sendikalarının yöneticilerinin, bu çerçevede ilk olarak bir GSM operatörünün kartlarını iade etmeye başladığı duyuruldu.

Sendikal Platformun yetkilileri, düzenledikleri basın toplantısında yapılacak eylemler konusunda açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Mehmet Özkardaş, basın toplantısında, Ulusal Birlik Partisi (UBP) hükümetinin, "Türkiye'deki Adalet ve Kalkınma Partisinin (AK Parti) talimat ve işbirliğiyle, çalışanların haklarını budamak için düğmeye bastığını" ileri sürdü.

Özkardaş, "kendilerini ekonomik örgütler olarak isimlendiren sermayenin çalışanlara karşı tavrının düşündürücü" olduğunu belirterek, UBP hükümetinin Kıbrıs Türk halkının iradesini yansıtmadığını iddia etti.

"Sürekli sendikaları suçlayan hükümetin yaptığı tek şeyin, AK Parti'nin talimatlarını günü gününe yerine getirmek olduğu" görüşünü savunan Özkardaş, sendikaların, "göç etmemeyi ve bu topraklarda var olmayı önemsediğini, ülkeye denetimsiz girişe karşı çıkmayan sermayenin yarattığı krizin bedelini çalışanlara çıkartmak istenmesinin kabul edilemeyeceğini" söyledi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan da platformun aldığı yeni eylem kararlarını açıkladı.

Kaptan, UBP'nin iktidara geldiği günden itibaren "emekçilerin haklarına göz diktiğini ve seçim öncesi verdiği sözleri unutarak politika yaptığını" savundu.

Ahmet Kaptan, UBP hükümetinin ayrıca "toplu sözleşme hakkını ortadan kaldırmak ve çalışanları güvencesiz bir şekilde sendikasız çalıştırmak için yasalar hazırlayıp meclise sunduğunu" söyledi.

Sermaye kesimlerinin vergi açığının "büyük boyutlarda olduğunu" ifade eden Kaptan, "bu durumda faturanın, krizi yaratan sermaye yerine emekçilere ödettirilmek istenmesinin kabul edilemeyeceğini" kaydetti.

Kaptan, "dayatma, ekonomik paketlerle kamu çalışanı emekçilere ülkede yaşama hakkı tanımayan hükümete karşı tepkiyi ortaya koymak" amacıyla 2 Ağustos Pazartesi günü yapılacak mitinge tüm halkı davet ettiklerini açıkladı.

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri