Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kobay Olmaya Zorlanıyorlar

13 Ağustos 2008 / 11:16
"Bu tür testlerde insanlar kullanılıyor. Binmek istemeyenler başka bahanelerle işten çıkarılıyor."
Tuzla'daki GİSAN Tersanesi'nde 3 işçinin hayatını kaybettiği 12 işçinin de yaralandığı kazayla ilgili tersaneler, filika testinde kum yerine işçileri kobay olarak kullanmakla suçlanırken işçiler de filikaya binmeyenlerin işten çıkarıldığını ifade ettiler. Tersane işçisi M.Y., "Bu tür testlerde insanlar kullanılıyor. Binmek istemeyenler başka bahanelerle işten çıkarılıyor. Bu şekilde iki arkadaşım işten çıkarıldı" şeklinde konuştu.
ÇIRPINIŞLARI GÖRDÜM

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, "Dünyada farelerin bile kobay olarak kullanılması belli kurallara bağlıyken, bir tersane çalışanları hiç bir bilimsel kurala uymayacak şekilde kobay olarak kullanıldı" dedi.

GİSAN Tersanesi'nde çalışan Ramazan Savaşkan "Testler sırasında filikaya binmeyeceğimi daha önce söylemiştim. Dün de binmedim. Çünkü filika su alırsa, emniyet kemerini çıkarıp dışarı çıkmak çok zor görünüyordu. Olay anını gördüm, insanların çırpınışını gördüm, çok kötüydü" diye konuştu.

DENETLEMELERDE ÖNLEM

İsmini vermek istemeyen bir işçi de filikaya, bota binmeyen işçilerin daha sonra işten çıkarıldığını anlattı. İşçi, inceleme ve denetleme zamanları tersanede aşırı güvenlik önlemleri alındığını ve şartların iyileştirildiğini savunarak, daha sonra yeniden işçilerin elverişsiz ortamlarda çalıştırıldığını ifade etti. Bir başka işçi M.Y. de "Başka bir tersanede çalışıyorum. Bu tür testlerde insanlar kullanılıyor. Binmek istemeyenler başka bahanelerle işten çıkartılıyor. Bu şekilde daha önce bir iki arkadaşımız çıkarıldı. Düşünün bir araç 200 km ile giderken bir duvara tosluyor. Kimse zevk olsun diye binmez" şeklinde konuştu.

Bu arada kazayı soruşturmak için Denizcilik Müsteşarlığı bir komisyon kurdu. Çalışma Bakanlığı'ndan bir heyet de tersanede inceleme yaptı.


Tersaneler yine faciayla gündemde

İşçi ölümleri nedeniyle adı “Tuzla ölüm kampı” olarak anılmaya başlayan tersanede önceki gün GİSAN Tersanesi'nde filika testinde kum torbası yerine insanların kobay olarak kullanılması sonucu yaşanan kazada 3 işçi hayatını kaybetmiş, 12 işçi de yaralanmıştı.


Filika Çin malı

Testin Türk Loydu'nun denetiminde yapıldığı iddialarını firma yetkilileri yalanladı. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İnsel, filikanın Çin malı olduğu bilgisini aldıklarını söyledi. İnsel, "Avrupa'da Çin malı filikalar tercih edilmiyor. Bizde ise Çin malı filikalar ucuz olduğu için tercih ediliyor. Filikaların fiyatı ortalama 100 bin, Çin malı olanlar ise 30 bin dolar” diye konuştu.


Baba beni de götür

Tuzla Tersanesi'ndeki kazada yaşamını yitiren Ramazan Ergün'ün cenazesinde gözyaşları sel oldu. Helallik alınmasından sonra, Ergün'ün çocukları Sümeyye (11), Fatma Nur (9) Muhammet Taha (5) ve 9 aylık Ahmet Enes, yakınları tarafından evinin önündeki tabutun başına getirildi. Cenaze aracı, cenaze namazının kılınması için Fatih Cami'ine gitmek üzere evin önünden ayrılırken Fatma Nur'un "Babam nasıl gitti" çığlığı duyuldu. Küçük kızın, babasının arkasından gözyaşı dökerek, "Ben de babamla birlikte gideceğim" diyerek ağlaması, duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Ergün'ü taşıyan cenaze aracı mezarlığa doğru giderken de Fatma Nur'un feryadı tekrar duyuldu. Küçük kız, "Babacığım beni de götür, ben de babamla gitmek istiyorum. Güle güle " diyerek el salladı.Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri