Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kobi'lere Kredi Müjdesi

25 Ağustos 2008 / 12:56
Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracat taahhüdü veren KOBİ'lere 100 bin Dolar'a kadar, 6 ay vadeli ve sıfır faizli ihracat kredisi sağlanacağını açıkladı.
KOBİ'lere yönelik kredi paketini AKP Düzce İlçe Merkez Kongresi'nde de anlatan Bakan Çağlayan'a partililer fındık hediye etti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatçı KOBİ'lere sıfır faizli ihracat destek kredisi verileceğini açıkladı.

KOSGEB aracılığıyla ihracatçı KOBİ'lere 100 bin dolara kadar 6 ay vadeli, vade sonunda defaten ödemeli, sıfır faizli ihracat kredisi sağlanacağını belirten Çağlayan, ihracatçı KOBİ'lere sağlanacak kredi hacmi toplamının 650 milyon dolara ulaşacağını kaydetti.

Yaptığı yazılı açıklamada KOSGEB'in kaynaklarının KOBİ'ler için seferber edildiğini ifade eden Çağlayan, göreve başladığından itibaren KOBİ'lere yönelik kredi faiz destek programları uygulamaya koyduklarını vurguladı. Çağlayan, daha önce istihdam kredisi faiz desteği ile 25 bin kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, ilk defa imalatçı esnaf ve sanatkârlara sıfır faizli kredi desteği verdiklerini kaydetti.

Üst limit 100 bin dolar
İhracatçı KOBİ'lere sıfır faizli destek kredisi programından ihracat taahhüdü veren KOBİ'lerin yararlanacağını belirten Çağlayan, açıklamasında şunları söyledi:
“Üst limitini 100 bin dolar olarak belirlediğimiz bu programdan 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon YTL'yi aşmayan imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOSGEB veritabanına kayıtlı ve ihracat taahhüt eden KOBİ'ler yararlanabilecek.

Kredi faiz desteğinden yararlanarak ihracatçı KOBİ'lerimizin tamamı 100 bin dolar üst limitten kredi kullanırsa 6 bin 500 işletme yararlanabilecek. 100 bin doların altında limitle kredi kullanması durumunda krediden yararlanacak işletme sayısı artacak.”

Kaynak 650 milyon dolar
Çağlayan, sıfır faizli destek kapsamında 650 milyon dolarlık kaynağı yüzde 30'unun kalkınmada öncelikli yörelerdeki ihracatçı KOBİ'lere, yüzde 70'inin de normal ve gelişmiş yörelerdeki ihracatçı KOBİ'lere kullandırılacağını ifade etti.

Bakan Çağlayan, bu programdan yararlanmak isteyen ihracatçı KOBİ'lerin 15 Eylül pazartesi günü mesai saati başlangıcı itibariyle Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Türk Ekonomi Bankası'na başvurabileceğini kaydetti.

Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri