Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kolesterolde Bilinen 5 hata!

18 Temmuz 2008 / 07:57
Kalp hastalıkları yılda milyonlarca insanın hayatına mal oluyor. En belirgin risklerden biri de hakkında en bilgi sahibi olduğumuz kolesterol seviyesi. İşte kolesterol hakkında yanlış bilinen 5 nokta:
Son zamanlarda adının geçmesinin bile korku faktörü olduğu 'kolesterol' aslında herkesin vücudunda belli oranlarda bulunan doğal bir yağ çeşididir. Genellikle beslenme ile ilgisi vardır ve giderek artan hazır gıda, fast food ve abur cubur diye bildiğimiz bisküvi, çikolata, şekerli gıda tüketimi yüksek değerlere çıkmasında önemli rol oynamaktadır.
Yapılan araştırmalar sonucu Türkiye'de her 3 kişiden 1'inin yüksek kolesterol problemi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kadar yüksek seviyelerde rastlanan bir sorun olmasına rağmen Türkiye'de 15 yaş üstü yetişkinlerin %79'u kolesterol seviyesini bilmiyor. Bilgi eksikliğinin olduğu yerlerde de dedikodu gazetesinin hızla yayılması alışkın olduğumuz bir durum.


Kolesterol hakkında herkes kendi reçetesini yazıyor

Kolesterol seviyesini bilmeyenler 'bende yoktur' eğilimiyle kolesterol sorununu kendilerine yakıştırmıyor. Zaten hiç umulmadık kişilerde görülmesi de tahmini çok zorlaştırıyor. Fakat genel kanılar şişman ve dengesiz beslenen insanlarda görüldüğü yönündeyken bilimsel veriler bunu doğrulamıyor. Herkes kendince bir reçeteye uyarak beslenme şeklini belirliyor ve işin uzmanına danışmayı aklından bile geçirmiyor.


Sorumluluk bilinciyle hareket eden markalardan Ülker, alanında ilk olan Finlandiyalı Rasio ile ortak olarak pazara sunduğu Kalbim Benecol'le önce kolesterol bilincini arttırmak ve daha sonra da yaşam kalitesini arttırıcı iyileştirmelerle dengeli beslenmeyi teşvik etmeyi amaçlıyor. Benecol sağlıklı beslenme ritminin yanına kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu klinik testlerle kanıtlanmış bir ürün. Margarin, süt ve süt ürünlerine katılarak kullanılıyor. İçerisindeki bitkisel stanol esteri kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor. Ülker ise sağlıklı bu ürün yelpazesini 2006'dan beri Türkiye'ye getiren ilk isim.

Ülker Yağ ve Mutfak Grubu Pazarlama Müdürü Verda Duysak'ın verdiği bilgilere göre yüksek kolesterol yaştan kilodan bağımsız olarak hiç umulmadık kişilerde görülmekte.


İşte kolesterol konusunda yanlış bilinen 5 nokta:

Ailemde yok!

Ailede erken yaşlarda geçirilmiş kalp krizi veya kalp krizine bağlı ölüm öyküsü varsa yüksek kolesterol riski ailevi olarak arttığı tıp çevrelerince kanıtlanmıştır. Fakat bu tek başına yeterli bir sebep değildir.


Gencim!
Evet genel olarak yaşın artmasıyla beraber genellikle kolesterol düzeylerinde de artış görülür. Özellikle erkeklerde 45 yaş ve üzerinde yüksek kolesterolün görülme sıklığı artar. Kadınlarda ise menapozu izleyen dönemlerde kolesterol seviyesinde belirgin artış görülür. Fakat bu da 'Genç ve sağlıklıyım bana bir şey olmaz' mantığıyla hareket edilmesine örnek teşkil etmez.


Özellikle sigara içenlerdenseniz yüksek kolesterol seviyesi açısından risk grubundasınız demektir. Sigara içenlerin damar duvarlarının yüzeylerinde düzensizlikler oluşur ve bu düzensiz yüzey daha çok yağ tutulumuna sebep olur.

Zayıfım!

Ciddi derecede şişman kişilerin kanlarında kolesterol miktarları oldukça yüksektir. Eğer zayıfsanız bir sürprizle karşılaşıp şişman olduğunu düşündüğünüz kişilerin düşük kolesterol seviyeleri karşısında şaşkınlık geçirebilirsiniz. Unutmayın ki bu risk pek çok faktöre bağlıdır.


Dengeli besleniyorum!

Kolesterol et, peynir gibi hayvansal gıdalarda ve hazır gıdalarda çokça bulunur. Bunları tükettiğinizde vücudunuz daha çok doymuş yağ ve kolesterol emer. Abur cubur ve yağlı gıdalardan korunmak sizi bir adım önde götürebilir.


Spor yapıyorum!
Fiziksel aktivite ile kolesterol düzeyleri arasında direkt ilişki olduğunu bilinmektedir. Düzenli olarak egzersiz yapmak iyi kolesterolü artırmaktadır. Fakat sıkça karşılaşıldığı üzere sporcu insanlar da hiç ummadık zamanlarda kalp hastalıklarından yaşamlarını yitiriyorlar. Eğer tek başına yeterli olsaydı sporcuların kalp sorunu gibi bir derdi olmazdı.


Kolesterol vücuttaki sinsi bir yapılanmadır ve çok sonra fark edilmesi kötü sonuçlar doğurabilir. Toplumdaki bilinçsizliğinde nedeni buna dayanmaktadır. Rahatsız edici seviyelere gelen kolesterol kişileri harekete geçirmekte ve ağır diyetler uygulamak zorunda bırakmaktadır.


Peki ne yapmalı?

Kolesterol düzeyini düşürmek için ilaç veya beslenme düzenlemesine ihtiyaç vardır. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar, yaş ve kalıtsal faktörler yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabilir. Kolesterolle mücadele etmekte tek başına ilaç tedavisi yeterli değildir. Sağlıklı beslenme,spor ve kilo dengesiyle desteklenmektedir.

Sağlıklı beslenme yoluyla kolesterol düzeyinizle başa çıkmanız mümkün. Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri düşük miktarda doymuş yağ tüketimidir. Doymuş yağların yerini, tekli veya çoklu doymamış yağların alması gerekir. Aynı zamanda, bitki sterolleri veya stanol içeren margarin ve diğer yiyecekler de, kolesterolü düşürmede yardımcı olur. Bunun yanında, kilo verme, düzenli fiziksel aktivite ve sigarayı bırakma gibi yaşam biçimi değişiklikleri de kolesterolü düşürmede yardımcı olur.

YARARLI ÖNERİLER

Sağlıklı Beslenme Daha az hayvansal (doymuş) yağ tüketin. Alabildiğiniz en ince et dilimlerini satın alın.
Etten gözle görülebilen tüm yağları, ve tavuğun derisini ayırın.
Daha az hazır bisküvi, pastane ürünü ve kek tüketin.
Çoklu veya tekli doymamış yağlar açısından zengin yağ ve margarinleri tercih edin.
Yemek pişirirken katı yağlar yerine ayçiçek yağı, mısırözü veya zeytinyağı gibi bitkisel yağlar kullanın.
Bu yağları ayrıca salatalarınıza sos olarak da kullanabilirsiniz.
Bitki sterolleri açısından zengin yağları tercih edin.
Yağsız veya yarım yağlı süt, az yağlı yoğurt, ve az yağlı peynir gibi, düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih edin.
Haftada en az bir kez yağlı balık (örneğin somon, sardalya, ton - konserve şeklinde de olabilir) tüketmeye özen gösterin.
Bol bol meyve, sebze ve baklagil tüketin (mercimek ve fasulye gibi).
Günde toplam en az 5 porsiyon tüketin. Bir porsiyon, 2-3 kaşık sebze, bir adet meyve (mesela bir muz) veya 2-3 adet küçük boy meyve (örneğin erik), 1 küçük kase meyve salatası, veya bir bardak taze sıkılmış meyve suyuna denktir.
Makarna, pirinç, ekmek, buğday, patates ve mısır gevreğinden oluşan nişastalı yiyecekleri, öğünlerinizde düzenli olarak tüketin.
Tam buğday ekmek gibi işlenmemiş karbonhidratları tercih etmeye özen gösterin.
Alkolü çok kaçırmayın, ölçülü tüketin. Bu ölçü, kadınlarda günde bir birim (birime linkle), erkeklerde ise iki birimi (birime linkle) geçmemelidir.
Diğer Yaşam Biçimi Faktörleri Sigarayı bırakın.
Fazla kiloluysanız, kilo verin.
Hareketlenin. Her gün 30 dakikalık fiziksel aktiviteyi hedefleyin (bu süreç, üç adet 10'ar dakikalık seanslardan oluşabilir). Tempolu yürüyüş ideal olacaktır. Stresinizle başa çıkmayı ve rahatlamayı öğrenin. *
(*)Alman Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Jan Klod Kayuka'dan alıntı
Bu haber toplam 5544 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri