Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kolesterole 'Diyet Lif'

20 Haziran 2008 / 11:01
Hangi gıdalar bol miktarda diyet lif içeriyor?
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Emir Ayşe Özer, diyet lifinin bazı hastalıkların önlenmesinde önemli bir role sahip olduğunu söyledi.Özer, Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen Uluslararası Gıda, Beslenme ve Kanser Sempozyumu'nda, "Diyet Lifi ve Sağlık" konulu bir çalışma sundu.

Günümüzde insanların, yüksek besleyici ve fizyolojik değeri olan doğal bileşenleri tercih ettiğini belirten Arş. Gör. Özer, "Diyet lifi, çözünmez ve çözünür olmak üzere iki gruba ayrılır. Çözünmez lif, sağlığa faydalı olarak dışkı hacmini arttırır ve bağırsaktan geçiş süresini kısaltır. Bunun iyi kaynakları olarak kuru baklagiller, sebzeler, kabuklu kuru yemişler ve tam tahılları sayabiliriz. Çözünür diyet lifi ise serum kolesterol seviyesini düşürür, mide boşalmasını ve glikoz emilimini yavaşlatır. Yulaf, arpa ve yulaf kepeği de bunun iyi kaynaklarındandır" dedi.

Emir Ayşe Özer, yüksek miktarda diyet lifi içeren diyetlerin özellikle kolon, rektum ve göğüs gibi çeşitli kanserlerin oluşumunu engellediğini söyledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri