Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kömür fiyatları tavan yaptı

17 Eylül 2008 / 16:39
Ardahan'da Kömür Fiyatları 650 YTL'ye Dayanınca Vatandaş Tezeğe Yöneldi.
Ardahan'da kömür fiyatları 650 YTL'ye dayanınca vatandaş tezeğe yöneldi.

Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü Ardahan'da kömür fiyatlarındaki artış, vatandaşları fiyatı daha ucuz olan tezeğe yöneltti. Yaklaşık 8 ayı kar altında geçiren Ardahan'da kömür fiyatları el yakıyor. Tonu 650 YTL'yi geçen kömür fiyatları nedeniyle Ardahanlı vatandaşlar kalorisi daha düşük olan tezeği kullanmaya başladı.

Kömürün tonunun bu kadar yüksek oluşunun nedenini satıcılar alış fiyatının yüksekliğine bağlıyor. Kömür fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle bu yıl sadece tezek kullanacağını belirten Mehmet Uymaz isimli vatandaş, 650 YTL'yi bulan kömürü alamadıklarını, bunun yerine tonu 170 ila 200 arası değişen tezeği aldığını söyledi. 8 ayı kış olan Ardahan'da kömür fiyatlarının tavan yaptığını anlatan Uymaz, sobada bu yıl kömür yerine tezek yanacağını dile getirdi.

Kömür fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle bu yıl kömür yerine tezek aldığını anlatan Ahmet Öztürk isimli vatandaş da, Ardahan'da her yıl kömür fiyatlarının arttığını belirtti.

Kömür satıcıları ise, fiyatların yüksek olmasını alış fiyatına bağlıyor. Ardahan'da satılan kömürü 480 dolara aldıklarını belirten kömür satıcısı Özcan Odabaş, bu fiyat karşısında kömürü yaklaşık 650 YTL'ye sattıklarını belirtti. Bu durumun hükümet politikasından kaynaklandığını ileri süren Odabaş, ithal edilen kömürün fiyatının çok yüksek olduğunu kaydetti. Odabaş, vatandaşın kömür yerine tezek almasında haklı olduğunu kaydederek, "10 yıldır kömürcülük yapıyorum, böyle bir fiyatla ilk kez karşı karşıya geliyorum" dedi.


sondakika
Bu haber toplam 4642 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri