Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kömür yardımına devam

31 Aralık 2008 / 10:34
Maddi durumu iyi olmayan ailelere, yeni yılda da asgari 500 kilogramlık kömür yardımı yapılacak.
Maddi durumu iyi olmayan ailelere, yeni yılda da asgari 500 kilogramlık kömür yardımı yapılacak.
Bakanlar Kurulunun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Karar, 1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

Karara göre, 2009 yılında valililere yapılacak kömür sevkıyatları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterlere göre, kuruluşlar tarafından belirlenen sevkıyat programı dahilinde yapılacak.


Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, karar kapsamında dağıtacağı kömürü, ana statüsüne göre, ülke genelinde yerli kömür üretimi yapan üreticilerden de temin edebilecek ve kendi sorumluluğu altında valilere ulaştırılmasını sağlayacak. Söz konusu kömürlerin TCDD tarafından taşınmasına öncelik verilecek olup ilgili kuruluşlar, TCDD ile öncelik ve taşıma konusunda protokol yapacaklar.

Dağıtılacak kömürün niteliği Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğine uygun olacak.

Kömür bedelleri ile görev zararı, 2010 yılı bütçesine konulacak ödenekten Hazine Müsteşarlığı tarafından ilgili kuruluşlara ödenecek.


Kaynak:
Bu haber toplam 4778 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri