Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komutan görevden alındı

26 Mayıs 2008 / 08:59
Dağlıca Tabur Komutanı görevden alındı.

PKK'lı teröristlerin Dağlıca'da konuşlu tabura 21 Ekim 2007'de düzenlediği baskın sırasında Tabur Komutanı olarak görev yapan Kurmay Yarbay Onur Dirik, görevinden alındı.

Daha pasif bir göreve atanan Dirik, video paylaşım sitesi youtube.com'da yayınlanan ses kaydında hatasını itiraf etmişti.

Hakkâri Yüksekova'da, Irak sınırındaki Dağlıca sınır karakoluna yapılan baskın kamuoyunda büyük infial oluşturmuştu. Baskın sırasında 12 asker şehit olmuş, 16 asker yaralanmış, 8 asker de teröristler tarafından kaçırılmıştı.

Teröristler tarafından kaçırılan askerlerin Kuzey Irak'a giden DTP milletvekilleri tarafından teslim alınarak Türkiye'ye getirilmesi günlerce tartışma konusu olurken olaydan aylar sonra Dağlıca Komutanı Yarbay Onur Dirik'e ait ses kaydı paylaşım sitesine düşmüştü.

Dağlıca Tabur Komutanlığı'na geçen yıl getirilen, baskın sonrasında eleştirilerin hedefi haline gelen ve hakkında idari tahkikat başlatılan Yarbay Dirik, dün görevinden alındı. Dirik, Afyonkarahisar'da konuşlu İkmal Komutanlığı'nın Lojistik Şube Müdürlüğü'ne atandı.

Yarbay Dirik'e ait olduğu öne sürülen ses kaydında, özetle şu ifadeler yer almıştı: "Bizim bu olaydaki dehşet hatamızı söyleyeyim mi size? Benim kesinlikle tabur komutanlığından alınmam lazımdı, bu hata üzerine. Ne, biliyor musun? O Ramazan Yüce'nin o telsizin başına konulması.

Eğer bu konudaki suçluyu bulma konusunda detaylı bir soruşturma yapılsaydı ben belki kurtarırdım paçayı. Çünkü hakikaten eğiliyordum bu konu üzerine. Ama birileri paçayı kurtaramazdı, kesin.

O kadar gelişmiş sistemimiz yok daha. Geliyor da tamam da kardeşim, hadi tespit edemedin, onu anladık. Ne yapayım edemedim yani, 'uğraştım ama edemedim'. Lan etmene gerek yok ki, herif diyor zaten. İkinci bölükten gidin alın herifi. Kendi eliyle size 'Ben PKK'lıyım' diyor.

'Ben örgüt propagandası yapmaktan, şundan bundan şu şu tarihler arası Diyarbakır, bilmem ne cezaevinde yattım' diyor. Kâğıdını bir çıkarıyorsun 8.5 ay yatmış herif yani. Biz bu herifi teröristlerin dinlendiği telsize koyuyoruz."

Kaynak:
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri