Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komutana Kışlada Baskın

28.01.2010 10:47
Albay Çiçek imzalı darbe andıcının Erzincan'da uygulanmasına adı karışan Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu, gözaltına alındı, evi, yazlığı, arabası arandı.
İrtica ile Eylem Planı'nın işaret fişeğinin atıldığı Erzincan soruşturması kapsamında Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu gözaltına alındı. Gençoğlu, 30 Ağustos 2009'dan önce Erzincan'da alay komutanı olarak görev yapıyordu

Erzincan'da yürütülen soruşturma kapsamında dün Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu gözaltına alındı. İrtica ile Mücadele Eylem Planı adlı darbe andıcının ilk uygulamasının yapıldığı Erzincan soruşturması ile ilgili Eskişehir'de gözaltına alınan Albay Gençoğlu'nun ifade vermek için Erzurum'a gönderileceği öğrenildi. Kısa bir süre önce Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, İrtica ile Mücadele Eylem Planı adlı darbe andıcının ilk uygulamasının yapıldığı Erzincan'daki yasadışı takibata ilişkin soruşturma başlatılmıştı. Erzincan Savcısı İlhan Cihaner'in de adının karıştığı soruşturmada Kahramanmaraş'ta görev yapan Jandarma Astsubay Ç.D, üç asker ile iki MİT görevlisi tutuklanmıştı.

ASKERİ SAVCILAR DA EŞLİK ETTİ

Adalet Bakanlığı'nın İsmailağa Cemaati'ni yönelik soruşturma yürüttüğü gerekçesi ile başta Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında başlatılan soruşturmada dün yeni bir gözaltı daha yaşandı. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısının isteği doğrultusunda Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, cumhuriyet savcıları ile bazı askeri savcılar dün Eskişehir Alay Komutanlığına gitti. Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

EVİ, ARABASI, YAZLIĞI ARANDI

Albay Gençoğlu'nun makam odası ve otomobili akşam saat 18.45'e kadar didik didik arandı. Daha sonra arama Albay Recep Gençoğlu'nun kent merkezindeki askeri lojmanında da devam etti. Gençoğlu'na ait olduğu ifade edilen Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki bir yazlığında arandığı öğrenildi. Bazı dökümanlara el konulan aramalara Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı, yardımcıları, askeri savcılar ile askeri yetkililer ve Gençoğlu'nun avukatları katıldı. 30 Ağustos 2009'da Eskişehir'e atanan Kıdemli Albay Gençoğlu'nun Erzurum'a götürüleceği öğrenildi.

İSTİHBARATÇILAR TUTUKLANMIŞTI

Ergenekon Soruşturması kapsamında Erzincan'da yapılan operasyonlara Milli İstihbarat Teşkilatı'nın şubesi de karışmıştı. Erzincan MİT Şube Müdürü Ş.D. ve 2 MİT mensubu Erzurum'dan gelen özel yetkili savcı tarafından gözaltına alınmıştı. MİT binasında bilgisayarlar ve çeşitli dokümanlar toplandı. Ayrıca Erzincan Baraj Gölü'nde bol miktarda mühimmat bulunması ile başlayan süreçte İstihbarat Şube'de görevli 3 asker tutuklanmıştı.


Talimat özel yetkili savcıdan

Gözaltına alınan Kıdemli Albay Recep Gençoğlu'nun avukatı Erol Halka, aramalar sona erdikten sonra açıklamalarda bulundu. Açıklamayı yapmasını Gençoğlu'nun istediğini anlatan Halka, şöyle konuştu: 'Müvekkilim, Erzincan'da gerçekleşen ve Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. İşlemler tamamen yasal. Soruşturma sonunda kendisinin aklanacağını ümit ediyoruz.'


Maraş'ta astsubayın CD'lerine el kondu

Erzurum özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şenal'ın talimatıyla önceki gün bir Astsubay daha gözaltına alınmıştı. Kahramanmaraş'ta görevli olan astsubay Ş. B.'nin ev ve bağlı olduğu askeri birlikte mahkeme kararıyla arama yapılmıştı. Arama yapan polisler astsubay Ş. B.'ye ait olduğu öğrenilen bilgisayar, CD ve bazı dokümanlara el koymuştu. Astsubay Ş. B.'nin üzerine atfedilen suçlamayı Erzincan'da görevli iken gerçekleştirdiği öne sürüldü.
Bu haber toplam 3576 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri