Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komutanı için şehit oldu

08 Ekim 2008 / 11:05
Uzman Çavuş Egemen, askerlik sevgisinin peşinde kahraman oldu. Komutanını kurtarmak için kendini hain kurşunlara siper etti.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ndeki Aktütün Karakolu'nda şehit düşen 17 askerden biri olan Uzman Çavuş Egemen Yıldız'ın evinde, geriye gurur dolu anılar ve duvarda `O Bir Komutan' yazdığı fotoğrafları kaldı.

KOMUTANINI KURTARIRKEN ŞEHİT OLDU

Doğum gününde toprağa verilen şehit uzman çavuşun, aynı siperde omuz omuza çarpışırken yaralanan komutanını siper üzerinden çekmeye çalışırken teröristlerin kurşunlarına hedef olduğu ortaya çıktı.

SALDIRI BEKLİYORUZ, KURTULMAM ZOR

Kendi isteğiyle gittiği Hakkari'de terörle mücadaledeki başarılarından dolayı izinle ödüllendirilen, bayram tatiline gelmeye planlarken, PKK saldırısı olacağı istihbaratı üzerine Aktütün Karakolu'na kaydırılan timde görev yapan Uzman Çavuş Egemen Yıldız'ın, şehit olmadan önce babasını ve tüm aile bireylerini tek tek telefonla aradığı, saldırı beklediklerini, bundan da sağ kurtulmasının zor olacağını söylediği ortaya çıktı. 

İLK ZİYARET SİLAH ARKADAŞLARINDAN

Biricik oğullarını bayrama beklerken şehit haberini alan Mahmut Yıldız ve eşi Fikriye Yıldız'ın ilk ziyaretcileri, aynı birlikte çatışmaya girdiği silah arkadaşları oldu.

SİLAH ARKADAŞI O ANI ANLATTI

Çatışmada yaşananları anlatan silah arkadaşları, Uzman Çavuş Egemen Yıldız'ın, aynı siperde çarpışırken yaralanıp düşen komutanını kurtarmak için kahramanca siperden çıktığı ve bu sırada teröristlerin kurşunlarına hedef olarak şehit olduğunu anlattı.

EFELERİZ BİZ

Oğlunun kahramanlıklarını büyük bir gururla dinlediğini söyleyen baba Mahmut Yıldız, "Oğlum Hakkari'ye gittiğinde şehit olacağını biliyordum. Bunu kendisine `dönmezsin artık' diye söyledim. Bana `Bizlere burada Efeler diyorlar, onların korkulu rüyasıyız' diyordu. Oğlumu Bayram için tatile bekliyorduk. Komutanları ödüllendirmişti. Her gün telefon açar özellikle annesiyle dakikalarca konuşurdu" dedi.

KAN VE TER KOKULU CEVŞENİ KALDI

Ağabeyinden geriye kalan cevşeni boynuna saatini de koluna takan kız kardeşi Ödül Yıldız ise, ağabeyinin küçüklükten beri asker olmak istediğini söyledi.

Ağabeyinin küçükken üniforma üzerine kendi fotoğrafını yapıştırıp ardından onları duvarda `O Bir Komutan' yazısı altında topladığını da odasına girerek gösteren 18 yaşındaki Ödül Yıldız, "Ağabeyimden geriye kan ve ter kokulu cevşeni kaldı. Şehit olurken boynundan asker arkadaşları alıp bana verdiler. Onu gururla taşıyacağım. Geçen yıl yaşım tutmadığı için sınavlarına giremedim. Ama bu yıl girip kazanarak asker olacağım" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri