Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komutanlar ve DTP'liler el sıkıştı

29.10.2009 15:58
Cumhuriyet bayramı törenlere bir ilke sahne oldu. DTP ile TSK ilk kez tokalaştı. Baydemir İstiklal Marşı'na eşlik etti.
Komutanlar ve DTP'li belediye başkanları ilk kez törende tokalaştı, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir İstiklal Marşı'na eşlik etti, bir şehit yakını Baydemir'e Türk bayrağı verdi.

Van, Hakkari ve Bitlis'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları törenlerle kutlandı.İlk kez farklı bir tavır sergileyen DTP'liler komutanlarla, paşalarla tokalaşırken, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir İstiklal Marşı'nı okudu.

Milliyet'te yer alan habere göre Diyarbakır'daki Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir, kendisine Türk Bayrağı veren Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Büyükburç'un oğlu 9 yaşındaki Muhammet Can Büyükburç'tan bayrağı aldıktan sonra onu alnından öptü. Törene katılan komutanlar da Baydemir ile tokalaştı. Törenler saat 09.30'da Diyarbakır Valiliği önünde başladı. Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2'nci Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Akın Öztürk'ün yanı sıra kentteki Belediye Başkanları, askeri yetkililer katıldı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği kutlamalara katılan komutanlar Baydemir ile tokalaştıktan sonra protokoldeki yerlerini aldı. Törene ilk kez Osman Baydemir'in yanı sıra Yenişehir İlçe Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ile Sur ilçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da katıldı.
Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak'ın bayrama katılanların bayramını kutladıktan sonra tören başladı. Törende konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türkiye'nin 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' prensibini korumak ve geliştirmek için ne büyük çaba harcadığını anlatırken şöyle dedi: “72 milyonluk büyük bir ailede Anayasa'nın eşit vatandaşlık haklarıyla donatılmış fertler olarak, Cumhuriyet ve demokrasinin nimetlerinden hep birlikte istifade ediyoruz. Dünyanın pek çok ülkesinde ve özellikle sınırdaşımız olan ülkelerde insanların gıptayla sahip olmak istediği haklar Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne kadar sürekli geliştirilerek tüm vatandaşlarımıza sunuluyor."

ŞEHİT YAKININDAN BAYDEMİR'E TÜRK BAYRAĞI

Tören başlamadan yaklaşık 5 dakika önce protokol tribününe gelen Diyarbakır Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Büyükburç'un oğlu 9 yaşındaki Muhammet Can Büyükburç, kucağında taşıdığı Türk bayraklarından birini önce Başkan Osman Baydemir'e verdi. Türk bayrağı alan Baydemir, Muhammet Can Büyükburç'u öptükten sonra bayrağını katlayıp korumasına verdi. Muhammet Can Büyükburç'un soyadı başka olan amcası Mehmet Peçenek'in 1994 yılında Erzincan'da er olarak askerliğini yaparken PKK'lı teröristlerle girdiği çatışmada çeşit düştüğü öğrenildi. Diyarbakır'da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan tören, okulların geçişiyle başladı, asker ve polislerin geçişleri ile sona erdi.

VAN'DA AÇILIM MESAJI

DA Van, Hakkari ve Bitlis'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları törenlerle kutlandı. Van ve Hakkari'de tören alanı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, törene katılanlar didik didik arandı. Hakkari Valisi Muammer Türker, Cumhuriyet yaşıtı 3 kişiyle sohbet edip, onlara birer Cumhuriyet altını hediye etti. Törende, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Lokman Ekinci ve Belediye Başkanı DTP'li Fadıl Bedirhanoğlu'nun birbirleri ile ilk kez tokalaştı. Günün anlam ve önemine değinen Van Valisi Münir Karaloğlu, gençlere birlik ve beraberlik mesajları verdi. Vali Karaloğlu, Kurtuluş Savaşı'nı örnek göstererek, “Dün nasıl birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi koruyarak Kurtuluş Savaşımız'ı kazandıysak bugün de önümüze çıkan badireleri aynı kararlılıkla yine birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi koruyarak aşabiliriz” dedi.


Bu haber toplam 1410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri