Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kontör dolandırıcıları böyle çalışıyor

16.10.2009 23:08
İstanbul'da, kendilerini doktor, öğretmen, jandarma ve polis gibi tanıtarak cep telefonundan aradıkları kişileri kandırıp kontör dolandıran 10 kişilik çete çökertildi.
Jandarma, şüpheli durumlarla karşılaşanların kontör göndermelerini isteyen dolandırıcılara inanmak yerine en yakın kolluk kuvvetlerine müracaat etmelerini istedi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, yaptığı istihbarat çalışmasında başında H.Ç.'nin bulunduğu kontör çetesini belirledi. Organize suç çetesine karşı 13 Ekim'de operasyon düzenlendi. Jandarma Esenyurt'ta 6, Sancaktepe'de de 2 yeri bastı. H.Ç., B.Ç., M.M.Ş., M.Ç., S.Ç., Y.Ç., A.S., S.Ç., İ.A. ile S.Ç. yakalandı. Şüpheliler ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildi.

Çete üyelerinin evlerinde yapılan aramalarda 7,65 mm çapında 1 tabanca, 7,65 mm çapında 32 mermi, 7,65 çapında mermi alan 2 tabanca şarjörü, 3 kurusıkı tabanca, 3 kurusıkı tabanca şarjörü, 17 cep telefonu, 2 cep telefonu hafıza kartı, 16 cep telefonu SİM kart bloğu, 37 kart vizit ve çok sayıda not kağıtları ele geçirildi.

BÖYLE KANDIRIYORLAR
Jandarmanın yaptığı çalışmada dolandırıcıların şöyle çalıştığı belirlendi:

* Çete üyeleri cep telefonundan ya rastgele ya da daha önce belirledikleri numaraları aradı.

* Çete üyeleri kendilerini tanıtırken güven telkin etmek için doktor, öğretmen, jandarma ya da komiser olduklarını söyledi.

* Bazen de karşı tarafı tanıyormuş havası verdiler.

* PTT, otel ve restoran gibi yerlerde çalışanları aradıklarında devamlı müşterileri oldukları yalanını söylediler.

* “Çok zor durumdayım”, “SİM kartım kopyalandı ve yüksek miktarda görüşmeler yapıldı” yalanlarından sonra kontör istediler.

* Jandarma ya da polis olarak arayıp “Telefonunuzu teröristler kullanıyor” yalanını söylediler. Aradıkları kişilerden, teröristlerin yakalanması için operasyon düzenleneceğini bunun için de kontör göndermeleri istediler.

* Bunlar yetmiyormuş gibi “Devlet daha sonra masrafları ödeyecektir” yalanını da uydurdular.
Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri