Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konuşması Hocaları Şok Etti

16 Haziran 2008 / 11:07
Üniversite hocaları dinleniyor, rektör bunları kayıt altına alıyor.
Ankara Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç'ın, 8 Haziran 2006'da Teknik Eğitim Fakültesi'nin Akademik Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma, rektörlük seçimlerinde başına dert oldu. Prof. Dr. Yamaç, söz konusu konuşmada 'üniversitedeki hocaların nerede, ne zaman, kiminle ne konuştuğunu sesli olarak bildiğini' söylemişti.

Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri, 18 Haziran'da sandık başına giderek rektör adaylarını belirleyecek. Prof. Dr. Kadri Yamaç'ın Teknik Eğitim Fakültesi Akademik Kurulu'nda yaptığı konuşma, rektörlük seçimlerinde de gündeme geldi.

Seçimler sürerken Tüm Öğretim Üyeleri Derneği eski Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu, öğretim üyelerine Yamaç'ın üniversitede 'telekulak' iddialarına neden olan sözlerini eleştiren bir elektronik posta gönderdi. Hatipoğlu, Yamaç'ın seçilmesinde payının bulunduğunu belirterek, öğretim üyelerinden özür diledi.

Rektörlük koltuğu için yeniden aday olan Prof. Dr. Yamaç'ın rakipleri arasında, 'telekulak' iddialarını yargıya taşıyan Tıp Fakültesi eski Dekanı Haluk Tokuçoğlu da bulunuyor. Zaman gazetesinde yer alan habere göre
Prof. Tokuçoğlu, Rektör Yamaç'ın Teknik Eğitim Fakültesi Akademik Kurulu'nda öğretim üyelerine hitaben söylediği 'Kimlerle görüştüğünüzü sesli olarak biliyorum' sözlerine karşı önce YÖK'e başvurmuştu. Üniversitede Yamaç ve Tokuçoğlu'nun yanı sıra dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmayan eski rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan, Prof. Dr. Hasan Biri ve Prof. Dr. Eyüp Bedir adaylığını ilan etti.

Hocalar dinleniyor
Prof. Dr. Kadri Yamaç, 2 yıl önce öğretim üyelerine yönelik yaptığı konuşmada şunları söylemişti: "Kırmızı plaka AA denilen kişi devlet istihbaratının tahmin edersiniz çok önemli bölümleri paylaştığı kişilerdir. Üzülerek söyleyeyim; ben bu fakültede isim isim, maalesef hangi hocanın hangi reislerle, hangi saatlerde nerede hangi görüşmeleri yaptığını sesli olarak, bunu biliyorum."
Kaynak:
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri