Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konut tarihinde tarih dönem başlıyor

21.03.2010 12:04
Konut piyasasında eşine az rastlanır bir dönem yaşanıyor

Yuvataş Genel Koordinatörü Güzin Ervardar, hem faiz hem fiyatların düşük olduğu bir dönemin kolay bulunamayacağını belirterek “Alıcılar bu dönemi kaçırmasın” dedi. Ervardar demirçelik başta olmak üzere artan maliyetlerin fiyata yansıtılmadığını savundu...

Konut piyasasında eşine az rastlanır bir dönem yaşanıyor. Piyasada genelde faizler düşerken konut fiyatları yükselmesine rağmen, küresel krizin etkisiyle bu defa hem faizler tarihi seviyelerde seyrediyor hem de inşaatçılar düşük fiyatla satış yapmaya çalışıyor. Yuvataş İnşaat Genel Koordinatörü Güzin Ervardar, 10 yıl vadeli faizlerin yüzde 1’in altında seyrettiği bu dönemde, konut fiyatlarının da düşük seviyelerde olduğuna dikkat çekerek, ikisine birden aynı zamanda rastlamanın kolay olmadığını açıkladı. Krizi derinden hisseden sektörün stokları eritmeye çalıştığını anlatan Ervardar “Dolayısıyla örneğin demir çelikte artış var ama tüketiciyi kaçırmamak adına fiyatlara bu yansıtılmıyor. Yoksa bunlar inşaat şirketlerini mutlu eden fiyatlar değil” dedi.

TALEP BELİRLEYİCİ

Fiyatı arz veya maliyetin değil talebin belirlediğini ifade eden Ervardar, “Talep nerde duruyorsa fiyat orda oluşuyor. İnşaat şirketlerinin bu nedenle ortak bir söylemi var, yoksa oturup da bunu böyle yapalım demiyoruz ama piyasa koşulları böyle” dedi. Sektörün çok düşük kârlarla çalıştığını, bu durumun avantaj oluşturduğunu belirten Ervardar, ancak bu dönemin çok uzun sürmeyeceği uyarısında bulunarak şunları söyledi:

“Alınan ruhsat sayısı 97 binden 90 bine düştü, yani piyasada arz düşüyor. Yeni bir projeye başlamadan önce iki kere düşünüyoruz. Bu nedenle üretim azaldı. Ama arz azalırken talep de canlandığına göre, bu düşük faizlerde ve artan maliyetler nedeniyle fiyat artışı kaçınılmaz. Bu nedenle alıcılar ellerini çabuk tutmalı.”

KURTKÖY KiMSEYi YANILTMAZ

Şirket olarak İstanbul Kurtköy’de Sabiha Gökçen Havaalanının karşısında 120 daireden oluşan Alizepark Evleri’ni inşa ettiklerini belirten Güzin Ervardar, ayrıca Akfırat’ta da 48 konuttan oluşan Tepepark villalarını yaptıklarını hatırlattı.

Bölgenin deprem güvenliğini ön planda tutan bilinçli tüketicilerin tercihi haline geldiğini belirten Ervardar, Kurtköy’ün çok kısa sürede İstanbul’un önemli ve özel merkezlerinden biri olmaya aday olduğunu dile getirdi. Ervardar “Biz bölgede başka projeler de düşünüyoruz. Atatürk Havaalanı Yeşilköy ve Florya’ya ne etki yaptı ise Sabiha Gökçen de Kurtköy’e aynı etkiyi yapacak. Altyapı tamam, zemin sağlam, içinde binlerce mühendisin çalışacağı Teknoparkı olacak, İTO ortak bir silikon vadisi kuruyor, üst düzey beyaz yakalılar lehine sosyal sınıf oluşuyor, kabuk değişimi buraya yatırım yapanı yanıltmayacak” dedi.

ARSA MALiYETi YÜZDE 55

Mortgage faizlerinin “çok cesur bir yerde” durduğunu anlatan Ervardar, Mayıs 2007’de yüzde 2’ler seviyesinde olan faizlerin bugün yüzde 1’lerin altında olduğunu hatırlattı. Büyükşehirlerde arsanın inşaata ciddi maliyet getirdiğini ifade eden Güzin Ervardar, “Örneğin İstanbul’da kat karşılığı oranları yüzde 35 ile yüzde 55 seviyelerinde seyrediyor. Yani üretilen projenin bu kadarlık kısmı toprak sahibine veriliyorsa bu kadar dairenin maliyeti satılan dairelere ekleniyor demektir. İnşaatçıların yüksek kârlarla çalıştığı sanılıyor ama rakamlar ortada” dedi.

 
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri