Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'da tarihi gün

17 Aralık 2008 / 08:56
Tayyip Erdoğan, bugün saat 13.00'te tarihi bir olaya daha imza atacak.
Hz. Mevlana'nın 735. Vuslat Törenleri'ne katılmak için Konya'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 88 tesisin açılışını gerçekleştirecek. Maliyeti 422 milyon YTL'yi bulan 88 yatırımın açılışı ise, saat 13.00'te Kent Meydanı Alaadin Tepesi Eski Adliye alanında gerçekleştirilecek.
Başbakan Erdoğan'ın 2003 yılından bu yana 6. kez Vuslat Törenleri'ne katılacağını söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Mevlana'nın 735. Vuslat Yıldönümü Programı ile Kurban Bayramı aynı tarihe rastladı. Bu 33 yılda bir gerçekleşmiş bir olay. Bunun yanısıra Sayın Başbakanımız'ın bu ilgisi, Konya'ya ve Konya'nın temsil ettiği manaya verdiği önemi göstermektedir” diye konuştu.

ŞÜKRAN İFADEMİZDİR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, tören yerinin özellikle eski adliye alanı olarak belirlenmesini ise, “Yeni Adliye binasının Konya'ya kazandırılması ve Kent Meydanı yapılması konusunda hükümetimizin büyük desteği olmuştu. Töreni burada yaparak hem Başbakanımız'a teşekkür edeceğiz, hem de Kent Meydanı çalışmalarını başlatmış olacağız” dedi.

EN BÜYÜK YATIRIM HAMLESİ

Yaptıkları çalışmalarda 2 önemli hedefleri olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, bunların “yapılamayanın yapılması ve kalitenin artırılması” olduğunu ifade etti. 422 milyon YTL'ye mal olan 88 yatırımın ise, Konya tarihindeki en önemli yatırım hamlelerinden biri olduğunun altını çizen Başkan Akyürek, şunları belirtti: “Açılışlar aynı anda yapılacak. Devam eden birçok yatırımlarımızın yanısıra 88 yatırımı açılışa hazırladık. Eserlerin hepsine ayrı ayrı açılış yapmak yerine, toplu bir açılışla zaman kazanmak istedik. Bu eserlerin hepsi şehrimiz tarihinde önemli bir aşamadır.” Başkan Akyürek, Başbakan Erdoğan tarafından yapılacak toplu açılış törenine ise tüm Konyalıları davet etti.


422 milyon YTL'lik 88 hizmet

Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapılacak Büyükşehir Belediyesi yatırımları arasında 10 köprülü kavşak, 20 yeni cadde, İstiklal Harbi Şehitliği, 3 bin 300 metre uzunluğunda kampüs içi tramvay hattı, 70 kilometrelik bisiklet yolu, Kadın Konukevi, 3 yeni park, Kültür Evi, KOMEK Merkezleri, Scada Merkezi, 21 çocuk oyun parkı, Konya Spor Tesisleri, 2 İtfaiye Merkezi, Tıbbi Atık Sterilizasyon Merkezi, yaya üst geçitleri, cadde ve kavşak düzenlemeleri, çevre yolu düzenlemeleri, Kent Atölyesi ve altyapı yatırımları yer alıyor.


İstiklal Harbi şehitleri unutulmadı

Konya Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Harbi'nde hayatını feda eden 7 bin Konyalı şehidine bir vefa borcu olarak Mevlana Müzesi yanına İstiklal Harbi Şehitliği'ni yaptırdı. 8 milyon 219 bin YTL maliyetle kente kazandırılan şehitlikte, İstiklal Harbi'nde hayatını feda eden 7 bin Konyalı şehidin isimlerinin yazıldığı bölümler, 42 metre yüksekliğinde Türk bayrağı, gaziler için mekan, savaşın ve o dönemdeki sosyal yaşantının anlatıldığı slayt odası bulunuyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İstiklal Harbi'nde en çok şehit veren şehrin Konya olduğunu belirterek, yaşadığımız toprakların şehitlerin emaneti olduğunu söyledi. Mevlana Müzesi yanında yapılan İstiklal Harbi Şehitliği'nin milli şuurun gelecek nesillere aktarılması için son derece önemli olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Konyalı şehitlerimizin hatıralarını burada yaşatacağız. Şehitlerimiz kanlarını vatan uğruna dökmese, gazilerimiz bu topraklar için mücadele etmese bugün burada olamazdık” dedi.


30 yıllık rüya

Konya Büyükşehir belediyesi, 30 yıldır gerçekleştirilemeyen, 16 yılda inşaatının yüzde 35'i tamamlanan Mevlana Kültür Merkezi'ni, bin işçinin 24 saat çalışmasıyla 100 günde tamamlayarak hizmete sundu. Dünyanın en büyük sema salonuna sahip olan ve yıl boyunca Konya'da kültürel etkinliklerin merkezi olan Mevlana Kültür Merkezi, Türkiye'nin en önemli

kültür merkezleri arasında yerini aldı.

TURİSTLER SEMA İÇİN GELİYOR

Merkez tamamlandıktan sonra sema ayinini izlemek için Konya'ya gelen misafirlerin sayısının arttığına işaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 1-17 Aralık tarihleri arasında kutlanan Şeb-i Arus törenlerinin yanısıra yıl boyunca her hafta Cumartesi günleri de ücretsiz sema gösterileri düzenlendiğini, başta tur operatörleri olmak üzere binlerce misafirin bu gösterilere ilgi gösterdiğini ifade etti.

YÜZDE 65'İ SADECE 13 MİLYON YTL

Mevlana Kültür Merkezi'nin yüzde 35'ine 16 trilyon harcanırken, Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 65'ine sadece 13 trilyon harcandığına dikkat çeken başkan Akyürek, “Hem de Mevlana Kültür Merkezi yapımı karşılığında Milli Emlâk'tan belediyemize 6.5 milyon metrekarelik büyük bir Hazine arazisi geçti. Yazır, Sille, Aslım ve Kozağaç bölgelerinde aktarılan bu arsalar, orta ve uzun vadede Büyükşehir Belediyesi'nin gelir kalemlerinin bir garantisi olacak” açıklamasında bulundu. Mevlana Kültür Merkezi'nin yapımıyla birlikte Mevlana bölgesinde Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, “Bölgedeki tarihi ve kültürel binaları restore ettik. Mevlana Müzesi'nin bahçesinde düzenlemeler yaptık” şeklinde konuştu.


TOKİ işbirliğiyle 2 bin 656 konut

Konya Büyükşehir Belediyesi-Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğiyle şehit aileleri, gaziler ve dar gelirliler için Yazır bölgesinde yapımına başlanan 640 konut tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 640 konuttan TOKİ tarafından satışa sunulan 555 konutun, önümüzdeki aylarda hak sahiplerine teslim edileceğini bildirdi. Başkan Akyürek, 2004 yılında görevi devraldıklarında Konya'da büyük konut açığı olduğunu, kiralık ev bulmanın bile imkânsız hale geldiğini hatırlatarak, yaşanan panik havasının TOKİ ile birlikte yaptıkları konut çalışmalarıyla son bulduğunu ifade etti.

EV DERDİNE ARTIK SON

2008 yılı başında başvuruları alınarak kurası çekilen 555 konutun kiradan daha düşük taksitlendirme seçenekleriyle dar gelirli vatandaşlara verildiğini anımsatan Başkan Akyürek, vatandaşlara teşvik edici yatırımlarının süreceği müjdesini verdi.Köprülü kavşak rekoru

Konya'da Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan köprülü kavşak sayısı 8 iken, Büyükşehir, 5 yılda 21 köprülü kavşak inşa etti. Sadece son 5 ayda ise 10 köprülü kavşak hizmete girdi.
KONYA


Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri