Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'dan Japonya'ya tahinli pide

10.09.2009 00:45
Konya'da üretilen pideler internet üzerinden alınan siparişlerle Çin’e ve Japonya’ya gönderiliyor.
Konya'da üretilen pideler internet üzerinden alınan siparişlerle Çin'e ve Japonya'ya gönderiliyor.

Konya'da üretilen ‘Kadınhanı Tahinli Pidesi'nin şöhreti ülke sınırlarını aştı. Sade, cevizli, çikolatalı çeşitleriyle üretilen tahinli pideler, internet üzerinden alınan siparişlerle Avrupa'nın yanısıra Çin'e ve Japonya'ya gönderiliyor.

Konya'da 50 yıldır tahinli pide üretimi yapan 75 yaşındaki Mehmet Yemenici, Kadınhanı İlçesi'nin yöresel yemeği olan tahinli pidenin, Türkiye'nin yanı sıra yurt dışından da büyük talep gördüğünü söyledi. Mehmet Yemenici, "Sade, çevizli, çikolatalı olmak üzere çeşitleri bulunan ‘Kadınhanı Tahinli Pidesi'ni, ‘www.tahinlipidem.com' adresi üzerinden internetten aldığımız siparişler doğrultusunda kargo ile özel paketler içinde İngiltere, Almanya, Hollanda Fransa gibi Avrupa ülkelerine de gönderiyoruz. Son zamanlarda Çin'den, Japonya'dan bile sipariş alıyoruz" dedi.

Babasıyla birlikte çalışan 35 yaşındaki Fatih Yemenici de, Kadınhanı Tahinli Pidesi'nin bu kadar meşhur olmasının sebebinin hilesiz ve malzemeden çalmadan yapılmasından kaynaklandığını söyledi. Fatih Yemenici, "İlk yıllarda Türkiye içine gönderiyorduk. Ama son 10-15 yıldır Avrupa ülkelerine de göndermeye başladık. Amerika'dan Çin'e kadar tahinli pide gönderiyoruz. Ayrıca Arap ülkelerinin tamamına veriyoruz. İlk olarak orada bululan Türkler istiyorlar. Orada misafirlerine ikram ediyorlar. Yiyenler de çok beğendikleri için 2-3 gün sonra kendileri sipariş veriyorlar" diye konuştu.

Ürettikleri tahinli pidelerin özel kutularda çeşidine göre 5 ile 10 TL arasında satışa sunulduğunu belirten Mehmet Yemenici, Ramazan ayı dolayısıyla vatandaşların saatler öncesinden işyerinin önüne gelerek sıraya girdiklerini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri