Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konyalı hukukçulardan şok iddia!

21 Ocak 2009 / 18:00
Konyalı hukukçular: Ergenekon davasına YARSAV üyesi savcılar sokularak süreç sulandırılacak!
Denge Hukukçular Derneği Genel Başkanı Erhan Şahin, asrın davası olarak adlandırılan Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasına YARSAV üyesi savcıların dahil edilerek sulandırılmaya çalışıldığı uyarısında bulundu.

Şahin, davaya bakan savcı sayısının artırılmasını isteyen Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile Savcı Zekeriya Öz'ün görevini bırakmasını isteyen Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok da tepki gösterdi.

Başkan Erhan Şahin, Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun ortaya attığı davaya bakan savcı sayısının artırılması talebinin ve Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'un savcının görevi bırakması yönündeki açıklamalarının iyi niyetli olmadığını söyledi; Süren davanın sulandırılmaya çalışıldığı uyarısında bulunan Dernek Başkanı Şahin, "Yapılmak istenen YARSAV üyesi savcıları davaya sokup davanın şirazeden çıkmasını sağlanmaya çabasıdır. Bu görülmekte olan davaya müdahaleden başka bir şey değildir. Davaya yapılacak müdahaleler başta müdahale edenlere zarar verecektir." dedi.

Barolar Birliği Başkanı Özok'un görüşlerinin kişisel olduğunu belirten Şahin, savcının hakkında yazılanlar yüzünden görevi bırakmak zorunda olmadığını söyledi. Savcıların hiçbir davada kendi başlarına hareket edemeyeceklerini söyleyen Dernek Başkanı Erhan Şahin, mahkeme kararı olmaksızın kimsenin tutuklanamayacağını belirtti. Birçok davada yakalama ve gözaltına alınmaların gece yarısı baskınlarıyla olduğunu aktaran Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıları eleştirenler iyi niyet taşımıyorlar. Yapılan açıklamalar ve eleştiriler, amacın iyi niyet çerçevesi içinde yapılmış hukuki söylemler olmadığını göstermektedir. Ayrıca davanın Türk hukuk tarihindeki en büyük dava olmasına rağmen gayet hızlı işletildiği göz önünde bulundurulmalıdır."

Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'un bu dava ile ilgili talihsiz beyanlarda bulunduğunu ifade eden dernek başkanı, bu görüşlerin kişisel olduğunu ve kendilerini bağlamadığını söyledi. Özok'un, devam eden dava süreci sırasında görevli savcının değiştirilmesini teklif ettiğini anlatan Avukat Şahin, "Bu durumu Özok'un hukukçu ve avukat kimliği ile bağdaştırmakta zorlanıyoruz. Soruşturmayı yürüten savcıyı şüpheli duruma sokmaya ve davayı sulandırmaya çalışan Özok'a bu durum yakışmamıştır. Ayrıca, hakkında çok şey yazılıp çizilmesi yaptığı işin meşrutiyeti sorgulanacaksa YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında söylenen sahte çürük raporu aldığı iddialarını hatırlatmak gerekir." diye konuştu.habervaktim
Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri