Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Köpek balığı Kansere Çaremi?

13 Ekim 2008 / 14:48
İnsanlar kadar hayvanların da korkulu rüyası Köpekbalıkları kanser tedavisinde umut oldu.
Avustralyalı bilimadamları, köpekbalıklarının kanında bulunan antikorların kanserle mücadelede önemli bir rol oynayabileceğini bildirdi.

Araştırmacılar, hücrelerin hastalığın yayılmasını geciktirdiğine ilişkin güçlü işaretler olduğunu belirtti. Bu çalışmanın göğüs kanserinde yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayabileceği düşünülüyor.

BBC'nin haberine göre, Melbourne'deki La Trobe Üniversitesi uzmanları, köpekbalıklarının kanserde hayat kurtarıcı olabileceğine inanıyor. Araştırmacılara göre, köpekbalıklarının kanda hastalıklarla mücadele eden farklı antikorları var ve bunlar belli kanser hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir. Laboratuvar deneyleri, bu antikorların meme kanserinin yayılmasını engellediğini gösterdi. Köpekbalıklarının çok güçlü bir bağışıklık sistemi var ve nadiren enfeksiyon kapıyor.

La Trobe Üniversitesi uzmanları, daha önce köpekbalığı antikorlarının sıtma proteinlerine tutunarak alyuvarlara sıçramasını önlediklerini ortaya çıkarmıştı. Köpekbalığı hücrelerinin iltihaplı romatizma için de çözüm olabileceği ifade ediliyor.
Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri