Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Köprü-otoyola otomatik Zam

13 Ekim 2008 / 14:27
Köprü ve otoyollar, elektrik ve doğalgaz gibi 'otomatik zam'lanacak. Geçiş ücretleri, dolar ve enflasyondaki değişikliklere göre artırılacak
Özelleştirme programına alınan köprü ve otoyollara elektrik ve doğalgazda olduğu gibi 'otomatik zam' yapılması için çalışma başlatıldı. Buna göre köprü ve otoyol geçiş ücretleri, dolar ve enflasyondaki değişikliklere göre 6 ay ya da 1 yılda artacak. Hükümet, köprü ve otoyolları özelleştirme programına aldı. Özelleştirme için yasal düzenleme hazırlığı sürerken, eşzamanlı olarak geçiş ücretleriyle ilgili de önemli çalışmalar yapılıyor.

SABAH'ın Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkililerinden edindiği bilgiye göre, köprü ve otoyol geçiş ücretleri aynen elektrik ve doğalgazda olduğu gibi 'otomatik' olarak artacak.

6 AY ÖNE ÇIKIYOR

Yetkililer, köprü ve otoyollara yapılan zamların çoğu zaman yargıdan döndüğüne işaret ederek, "Zamların yargıdan dönmeyeceği bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Bu çerçevede köprü ve otoyol geçiş ücretleri, belirli parametreler çerçevesinde artacak. Örneğin, dolar kurundaki artış ile ÜFE'deki değişiklikler, geçiş ücretlerine yansıtılabilir" dedi.

Geçiş ücretleri, hangi aralıklarla artacak? Yetkililer, düzenlemenin uygulamaya girmesiyle köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin 6 ay ya da 1 yıllık sürelerle artışının gündeme gelebileceğini belirterek, 6 aylık süre üzerinde durduklarını söyledi. Ulaştırma Bakanlığı'nın, arabaların geçişi için ihalesini yaptığı Boğaz'ın altına inşa edilecek ikinci tüp tünelde, geçiş ücreti dolar kuru hareketlerine göre hesaplanıyor. Tüp tüneli kullanacak araç sahipleri, 4 dolar artı KDV'ye denk düşen tutarı YTL olarak ödeyecek. Geçiş ücreti, 6 ayda bir dolara bağlı olarak artacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri