Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Körfez fonlarını kaçırıyoruz

20 Mayıs 2008 / 09:50
Körfez fonlarında treni kaçırıyoruz.

Batılı ülkelerin kriz sonrasında gözünü çevirdiği Körfez fonları, yaklaşık 5 yıldır Türkiye'nin gündeminde fakat İngiltere gibi ülkelerin bile kullandığı 'kira sertifikası' bir türlü çıkarılamadı

Batılı ülkeler, ABD kaynaklı mortgage krizinin de etkisiyle, büyüklüğü 500 milyar dolara dayanan faizsiz finans sektöründen pay almak için yarışa girdi ancak Türkiye 5 yıldır üzerinde çalışılan kira sertifikasını bir türlü çıkaramadı. Sukuk pazarının potansiyelinin yaklaşık 150 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

TÜRKİYE DE ÇIKARMAK ZORUNDA

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, Bank Asya dışındaki üç katılım bankasının, sermayeleri itibariyle Körfez ülkeleriyle bağlantılı olduklarını belirterek, 'Körfez ülkelerinden murabaha ve teminat mektubu şeklinde finansman sağlıyorlar ama bu yeterli değil. Orada petrol fiyatları nedeniyle ciddi bir fon birikti. Bu fonlardan istifade edebilmek için devletin öncülük fonksiyonunun olması gerekir. Bunu yabancılar yapıyorlar. O bölgenin ihtiyaç duyduğu enstrümanları ihraç ediyor, gidip orada pazarlıyor. Şu anda o bögede en geçerli enstrüman da kira sertifikası' dedi.

BÜROKRATLAR İSTEMEDİ

Türkiye'nin 5 yıldır gündemde olmasına rağmen bu enstrümanı çıkaramamasını bürokrasiye bağlayan Akyüz, 'İlgili uzmanların, bürokratların, modelin çok kolay bir model olmadığı, merkezi bütçe ihtiyaçları için borçlanmada çok esnek bir model olmadığını düşündükleri şeklinde yorumlar duydum' dedi. Akyüz, şöyle konuştu:

'Katılım bankaları olarak 120 milyar dolarlık bir hacme geldik ama bu kaynağımızın tamamını kredi olarak kullandırmamız mümkün değil. Diğer bankalar hazine bonosuna devlet tahviline yatırabiliyorlar. Kira sertifikasının çıkarılması durumunda sadece katılım bankaları aracılığıyla 2 milyar doların üzerinde bir fon çekilebilir”

'GEREKİRSE BİZ ÇIKARIRIZ'

Bu kağıdın çıkarılması konusunda hem hükümetten hem de BDDK'dan talepte bulunduklarını belirten Akyüz, 'Hükümete ve BDDK'ya sesleniyoruz; bizim böyle bir ihtiyacımız var, buna öncülük edin. Belki önümüzdeki süreçte katılım bankaları olarak da bu kağıdı ihraç etmeyi düşünebiliriz” diye konuştu.

Bizden başka herkes kullanıyor

Ortadoğu ve Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ve yaklaşık büyüklüğü 80 milyar dolar olarak tahmin edilen sukuk-u icara (varlığa dayalı kira menkul kıymet-kira sertifikası) ihraç eden ülkeler arasına ABD, Almanya ve İngiltere gibi Batılı ülkeler de eklendi. Sukuk ihracına ilgi nedeniyle, IMF ve Dünya Bankası'ndan teknik danışmanlık talebinin arttığı belirtiliyor.

Yeni Şafak - Yılmaz Yıldız

Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri