Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Korkunç senaryo gerçek çıktı

04.05.2010 10:56
Anayasa paketinin parti kapatma ile ilgili maddesinin paketten düşmesi AK Parti kulisine bomba gibi düştü

Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan'ın AK Partili 8-9 vekilin markaja alındığı iddiasıyı ortaya çıkan tabloyla doğrulanmış oldu.

AK Parti'deki muhaliflerin ‘parti kapatmayı' zorlaştıran maddeye karşı çıktıkları biliniyordu. Paketin ilk kritik maddesi olan 8. Madde ile ilgili olarak MHP ve CHP'li vekiller arasında “328'de kalacak” iddiası sabahtan itibaren kulislerde dolaşmaya başladı.

Paketin 8. maddesinin oylaması bittikten sonra AK Parti kulisinde büyük heyecan sardı. AK Partili Özkan Öksüz kulise çıkarak”327 oy aldı” sesi duyuldu. Kimse inanmak istemedi. Ama Meclis Başkanı Şahin resmi sonucu açıklayınca şok etkisi oldu. AK Partililer ret oyu veren arkadaşlarına tepki gösteriyordu. “Bu kadar olmaz arkadaş” diyeninden “İçimizdeki Ergenekoncular var” diyenlere kadar değişik tepkiler verdi.

ORGANİZE HAREKET

Merak edilen ise firecilerin kimler olduğu idi. Olağan şüpheliler ise ‘demokratik açılım'a karşı çıkan isimler. Bunların isimleri zaten biliniyor. Ama asıl önemli olan kendisini gizleyen isimler. “Retçiler bundan sonraki oylamalara katılmaz” dedi bir milletvekili. Tam tersi oldu. 9. Madde'nin oylamasına katıldılar ve 340 kabul oyu çıktı. Parti kapatmanın zorlaştırılmasına ret verenler ombudsmanlık maddesine kabul vermişti. Çok bilinçli ve organize hareket ettikleri kesindi.

Oylamaya BDP'lilerin katılması bekleniyordu. Ancak oylamaya geçilince dışarı çıktılar. Parti kapatmayı zorlaştıran maddeyi bir açıdan BDP'liler paketten düşürmüş oldu. Oylama sonucu, “BDP'nin, CHP ve MHP ile aynı safta yer almaması” gerektiğini ifade eden Ahmet Türk'e yakın Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan gibi isimlerin moralini de bozdu. İlk turda ortalıkta görünmeyen Mesut Yılmaz'ın iki gündür Meclis kulisinde bazı AK Partili vekilleri markaja aldığı da iddialar arasında.

Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili maddeler önemli. Eğer bu maddelerde 330'un altında kalırsa paket geri çekilebilir. Çünkü ret çıkarsa 1 yılı içinde yeniden Meclis'e getirilemiyor. Bu maddelerin düşmesi halinde ise CHP tümünün üzerindeki oylamaya katılarak paketin 367 üzerinde geçmesine oy verebilir. Bu satranç oyunu ‘tümü üzerindeki oylama'ya kadar sürecek.

Bilal ÇETİN - BUGÜN GAZETESi

Bu haber toplam 1796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri