Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Korkutan deprem senaryolarına tepki

04 Haziran 2008 / 08:02
İstanbul'da yakında deprem olacağını söyleyen Prof. Görür'e meslektaşı Prof. Ercan'ın tepkisi sert oldu: "Meteoroloji gibi deprem haberi sunuyor. Depremi görmeye ömrü yetmeyecek.”
Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, denizin altında araştırma yaptıktan sonra İstanbul'da yakın zamanda deprem olacağını söyleyen Prof. Dr. Naci Görür'ün depremi görmeye ömrü yetmeyeceğini söyleyerek, savcıların soruşturma açmasını gerektiğini vurguladı.

BİLİMSEL DEĞİL

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, İTÜ öğretim üyesi Prof. Naci Görür'ün, Marmara Denizi'nin derinliklerinde yaptığı inceleme sonrasında yakında İstanbul'da büyük bir deprem beklediği yönündeki açıklamalarına şöyle yanıt verdi:

"Naci Bey, meteoroloji haberi gibi deprem haberi sunar oldu. Ama ne yazık ki çok özlem duyduğu depremi görmesi için ömrü yetmeyecek. Ömrü yetmez. Şu anda İstanbul'da deprem olacağına ilişkin herhangi bir bilimsel kanıt yok. Açıklamaları bilimsel kanıttan tamamen uzaktır. O yüzden çok önemli olarak addedilmemesi gerekiyor." Görür, Marmara Denizi'nin altının fokurdadığını ve depremin yakın olduğunu söylemişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri