Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Körlere yeni bir umut; görmeyi sağlayan cihaz

10 Kasım 2008 / 16:18
İngiliz bilimadamları, göremeyenler için sesle görmelerini sağlayacak cihaz geliştirdi.
Gözleri görmeyen kişiler için görüntüleri seslere dönüştürerek nesnelerin gözde canlandırılmasını sağlayan bir cihaz geliştirildi. Oxford Üniversitesi bilim adamları tarafından geliştirilen sistem, birçok sesi farklı şekillerde birleştiriyor.

Cihazı deneyen gözleri görmeyen gönüllü kişiler, gören insanların gözlerinden bilgi almak için kullandığı tarafını kullandı. Birkaç hafta boyunca farklı nesneler üzerinde yapılan araştırma sonucunda Oxford Üniversitesi'nden Profesör Colin Blakemore ile Heinrich- Heine Üniversitesi'nden Profesör Petra Stoerig, hastaların beyinlerinin nesneleri gerçekten görebiliyormuş gibi tepki verdiğini ifade etti.

Tıbbi Araştırmalar Konseyi Başkanı Colin Blakemore, hastaların görmedikleri için kullanmadığı beynin görüntü oluşumunu sağlayan bölümünü, farklı seslerin birleştirilmesiyle kullanmaya başladığına inandığını ifade ederek, "Cihaz, insanların birkaç denemeden sonra nesneleri gözlerinde canlandırıp tanımlayabilmesini sağlıyor. Hastalar tedavi sürecinde daha önce hiç görmedikleri nesneleri tanımlama yeteneği kazanırken, tedavi sonrasında da kendilerine hiç görmedikleri bir nesne sorulduğunda nesnenin neye benzediğini tanımlama yeteneği kazanırlar" dedi.

Profesör Blakemore, bilim adamlarının gözleri görmeyenleri tedavi etmek için eskiden de benzer teknikleri denediğine dikkat çekti.

Cihazın doğuştan gözleri görmeyenler için uygun olmadığı, hayatının bir bölümünde gören kişilere hitap ettiği belirtildi. Bilim adamları, duyma ve görme duyularını yitiren kişiler için beyinlerinin kullanmadıkları tarafını kullanmalarını sağlayarak, yeni tedavi yöntemleri aramaya devam ediyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri