Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Koru,üslubu yadırgamadım dedi.

12 Kasım 2008 / 17:31
Fehmi Koru Erdoğan'a "Bush gibi" dedi. Erdoğan'dan "sevsinler seni, yazıklar olsun" cevabını aldı. Ama Koru susmadı. Daha da çıldırtacak açıklamalar yaptı;
Koru Can Dündar'ın NTV'deki "Neden" programında ilk olarak Erdoğan'ın kendisine verdiği cevabı değerlendirdi. "Ben tepkisini normal karşıladım. Neticede başbakanı ve politikalarını eleştirdim. O ise bu politikaları doğru buluyor ki beni eleştirdi” dedi.

ÜSLUBUNU YADIRGAMADIM

Erdoğan'ın kendisine cevaben söylediği "Sevsinler seni! Yazıklar Olsun!" cümlesi için de şunları söyledi: "Herkes üsluba takılıyor ama ben yadırgamadım. Çünkü başbakanın üslubunu herkes biliyor. Bunu yadırgayanların da onu tanımayanlar olduğunu düşünüyorum"

ERDOĞAN’IN SÖYLEMİYLE OY ALINMAZ

Ancak Fehmi Koru bir polemiği bitirirken diğerini ateşledi Erdoğan’ın Güneydoğu’daki söylemini doğru bulmayan Koru “Herhalde bu yolla oy alacaklarını düşündükleri için bu söyleme gittiler ama çok saf olmadıkça bu yolla oy alamayacaklarını görmek lazım…” dedi.

SEÇİMİN SONUCUNU SAKATLAYACAK

Koru sözlerine şöyle devam etti:

“Beni en çok endişelendiren Ak Parti’nin bu söylemle, buna uygun adaylarla gideceği yerel seçimlerde 22 Temmuz başarısını tekrarlayamaması… Çünkü bence Güneydoğu’dan kaynaklanan sorunla ilgili çözüm arayışlarının herkesi mutlu edecek bir sonuca ulaşması için Ak Parti’nin orada sandıkta iyi bir sonucu ulaşması kanaatindeyim…Bu belki de bugüne kadar cesaret edilemeyen pek çok tedbirinin, pek çok yeni adımın da atılmasını gerektirecek. 29 Mart seçimlerinde Ak Parti’nin o bölgede başarılı olmasını istiyorum. Ak Parti bu seçimin sonucunu sakatlayacak bir yolda ise herkesin çaba göstermesi lazım. Ak Parti’nin içindekilerin gerilimi tırmandırmak yerine bu şansı değerlendirmesi lazım.

IRKÇILIKLA SUÇLANMAK OLUR ŞEY DEĞİL

Koru ırkçılığın İslam inancına göre elinin tersiyle itilmesi gereken, en şiddetle karşı çıkılması gereken bir şey olduğunu belirttikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü. “Böyle bir iktidarın kendi önünü de açabilecek haldeyken ırkçılıkla suçlanacak bir söyleme sahip olduğu hissini vermesi olacak şey değil… Başbakan’ın söylemini yenileyeceğini düşünüyorum. Olmazsa sadece o bölgeyi almazsa kalmaz, Türkiye genelinde iktidar kavramının akla getirdiği her şeyi yavaş yavaş kaybeder… Başbakan’ın parti içindeki diyalog kanallarını yeniden çalıştırarak, yeni bir dilin yaratılması gerektiğini düşünüyorum.


Kaynak:
Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri