Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Köşk af açıklaması yaptı

21 Ağustos 2008 / 15:43
Cumhurbaşkanı Gül'ün Erbakan'ın ev hapsi cezasını kaldırması nedeniyle yapılan eleştirilere Köşk'ten cevap geldi..
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, bazı basın organlarında Necmettin Erbakan'a yönelik af kararı ile ilgili gerçek dışı yorum ve değerlendirmelere yer verildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, ''Söz konusu af kararı (Necmettin Erbakan'ın kalan cezasının kaldırılması) ile ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında yapılan gerçeğe aykırı yorum ve değerlendirmelerin kamuoyunu yanıltma ve Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratma amacına yönelik olduğu düşünülmekte ve bu yöndeki yayınlar iyi niyetle bağdaştırılamamaktadır'' denildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın kalan hapis cezasının kaldırılması sebebiyle bazı basın ve yayın organlarında yapılan haksız ve yanıltıcı değerlendirmeler üzerine bir açıklama yapılmasına gerek görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Anayasa'nın 104. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendine göre ''sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak'' Cumhurbaşkanının yürütme alanına ilişkin görev ve yetkileri arasında bulunduğu hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanlarının bu yetkisinin sadece hürriyeti bağlayıcı cezaların hafifletilmesi veya kaldırılması ile ilgili olduğu ve yukarıda sayılan durumlardaki hükümlüleri kapsadığı kaydedilen açıklamada, ''Söz konusu af kararı ile ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında yapılan gerçeğe aykırı yorum ve değerlendirmelerin kamuoyunu yanıltma ve Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratma amacına yönelik olduğu düşünülmekte ve bu yöndeki yayınlar iyi niyetle bağdaştırılamamaktadır'' denildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri