Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Prizen'de Erdoğan coşkusu- foto

04.11.2010 00:00
Kosova'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren kenti bugün tarihi akşamlarından birini yaşadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı dinlemek üzere Şadırvan Meydanı'nı dolduran binlerce kişi, Erdoğan'ın "Sizlerle hasret gideriyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum." şeklindeki ifadelerine 'Türkiye, Türkiye', 'Erdoğan, Erdoğan' tezahüratlarıyla karşılık verdi.

 

Davul sesleri arasında Kosovalı mevkidaşı Haşim Thaçi ile birlikte kürsüye gelen Başbakan Erdoğan, "Türkiye'deki akrabalarınızın, kardeşlerinizin selam ve muhabbetlerini getirdim. Şundan emin olunuz, Türkiye'nin gözü ve kulağı her zaman Kosova'da oldu." ifadelerini kullandı.

 

 

Miting alanının coşkusu nedeniyle bir süre kendini Türkiye'de sanan Erdoğan, konuşmasına ara vermeden devam etti. Mitingde Türkçe bilmeyen Kosovalı yetkililerin de bulunması nedeniyle 5 dakika kadar sonra Arnavutça tercüme yapılmaya başlandı.

 

 

Kosova'nın bağımsızlık sürecini yakından takip ettiklerini belirten Erdoğan, üç yıl önceki bağımsızlık ilanına en çok sevinenin Türkiye olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan, bağımsızlık sonrasında da Kosova'nın yeniden imarı ve inşası ile huzur ve barışına azami derecede katkıda bulunmaya devam edecekleri sözünü verdi. Erdoğan, "Kosova'yı hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız." şeklinde konuştu.

 

Başbakan Erdoğan, farklılıkların bir arada nasıl yaşanacağını gösteren en güzel örneklerden birinin de Kosova ve Prizren olduğunu vurguladı. "Ecdadımızın mirasını muhafaza için yoğun gayret sarf ediyoruz." diyen Erdoğan, kültürel mirasın korunması için yaptıkları çalışmaları anlattı.

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova'daki yolların iyileştirilmesi için de bu ülkeye destek sözü verdi.

 

HAŞİM THAÇİ İLK SEÇİM MİTİNGİNİ YAPTI

 

Kosova Başbakanı Haşim Thaçi, 12 Aralık'ta yapılacak seçimler öncesinde ilk mitingini Erdoğan rüzgarını arkasına alarak Prizren'de yapmış oldu. Konuşmasına Türkçe 'İyi akşamlar' diyerek başlayan Thaçi, dünyanın en güçlü liderlerinden olarak tanımladığı Erdoğan'a ülkesine verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

 

Kosova Çevre ve İskan Bakanı Mahir Yağcılar da 'büyük dostumuz ve ağabeyimiz' şeklinde nitelendirdiği Erdoğan'a "Sizin burada olmanız bize güven ve onur vermektedir." diye seslendi.

Bu haber toplam 3576 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri