Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altında başka şeyler yatıyor

29.06.2010 14:05
"Kekik toplayan babamı da piknik alanında terörist sanıp vurmuşlar, bunu kimse izah edemez. Altında başka şeyler yatıyor."

Hatay'ın Hassa ilçesinde jandarmanın terörist sanarak öldürdüğü Ali Dalmış'ın oğlu Murat Dalmış, "Gediktepe'de dağın başında çoban sandıkları teröristler 11 askeri şehit etti. Kekik toplayan babamı da piknik alanında terörist sanıp vurmuşlar, bunu kimse izah edemez. Altında başka şeyler yatıyor." dedi. Dalmış, olayın peşini bırakmayacağını savcılığa suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

İstanbul'da özel bir güvenlik şirketinde çalışan Dalmış, Adana Adli Tıp Kurumu önünde yaptığı açıklamada, Dedemli köyü Şekerin Deresi mevkisinde kekik toplarken güvenlik güçlerinin terörist sanarak açtıkları ateş sonucu hayatını kaybeden babası Ali Dalmış'ın çocukluğunun bile bu bölgede geçtiğini söyledi. "Hangi dağda 65 yaşın üstünde terörist görmüşler" diye soran Dalmış, "90 yaşındaki insana sorun, orada terörist gördük diyemez. Ormanlık olabilir ancak sivili ayırt edemedik diyemezler, bunu söyleyemezler, imkansız." diye konuştu.

Bölgeyi çok iyi bildiğini, babasının öldürüldüğü alanın piknik yeri olduğunu hatırlatan Murat Dalmış, bu bölgenin yasak bir alan olmadığının altını çizdi. Dalmış şunları kaydetti:

"Madem ki öyle bir şey var. Neden izin veriliyor. Siviller ne geziyor orada. Hala serbest, insanlar yine çıkıyor. Suç duyurusunda bulunacağım, peşini bırakmayacağız. Gece Gediktepe'de köylü zannettik deyip vurmamışlar, ne oldu 11 şehit verdik. Bugün ne oldu, sivili de terörist zannetmiş beyefendiler. Bunu izah edemeyecekler. Bunun bir hata olduğuna inanmıyorum. Bunun altında başka şeyler yatıyor. Ama peşini de bırakmayacağız. Babam kekik toplamaya giderdi. Ben İstanbul'da yaşıyorum bana bile gönderdi, daha evde duruyor."

Hatay'da güvenlik güçlerinin terörist zannedip öldürdükleri Ali Dalmış ile Mustafa Fil'in cenazelerine otopsi yapılıyor. Cenazeler otopsinin ardından Hatay'ın Hassa ilçesinde ikindi namazına müteakip toprağa verilecek. Olayda bir kişi ise yaralanmıştı.

KÖYLÜLERİN CENAZELERİ AİLELERİNE TESLİM EDİLDİ

ADANA- Hatay'ın Hassa ilçesinde konuşlanan güvenlik görevlilerinin terörist zannederek açtıkları ateş sonucu ölen iki köylünün cenazeleri, Adana Adli Tıp Kurumundaki otopsinin ardından toprağa verilmek üzere ailelerine teslim edildi.

Alınan bilgiye göre, Hassa'nın Dedemli köyü Şekerin Deresi mevkisinde konuşlanan güvenlik görevlilerinin terörist zannederek açtıkları ateş sonucu, Mehmet Sak'ın yaralandığı olayda hayatlarını kaybeden Mustafa Fil ile Ali Dalmış'ın cesetlerinde Adana Adlı Tıp Kurumundaki otopsileri tamamlandı.

Hassa'dan bir servis aracıyla getirilen cenazeler, ailelerin kendilerine araç tahsis edilmemesine tepki göstermesi üzerine Antakya'dan gönderilen ambulansın gelmesiyle ailelerine teslim edildi.

Mustafa Fil ve Ali Dalmış'ın cenazelerinin Hassa'da ikindi namazının ardından defnedileceği bildirildi.

-''BU OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ VE PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ''

Adana Adli Tıp Kurumu önünde cenazeleri almak için bekleyen ölen Mustafa Fil'in İstanbul'da yaşayan ve özel güvenlik görevlisi olarak çalışan oğlu Murat Fil (27), yetkililerin olayla ilgili nasıl bir açıklama yapacaklarını bilmediklerini söyledi.

Murat Fil, güvenlik görevlilerinin 20 metre mesafeden ateş açtığını iddia ederek, ''Orası zaten piknik alanı, madem öyle bir şey var sivillerin oraya çıkmalarına niye izin veriyorlar. Halen insanlar çıkıyor, serbestçe dolaşıyor. Bu olayın takipçisi olacağız peşini, bırakmayacağız'' dedi.

-''HATAYI KABUL ETMİYORUZ''-

Açılan ateş sonucu yaralanan Mehmet Sak'ın oğlu Hasan Sak (50) da olayda ölen Ali Dalmış'ın teyzesinin kocası olduğunu belirterek, cenazelerin getirilmesi için kendilerine araç tahsis edilmemesine tepki gösterdi.

Olay yerine giderek inceleme yaptıklarını ve ateş edilen yerle yakınlarının olduğu yer arasında yaklaşık 20 metre mesafe bulunduğunu iddia eden Hasan Sak, yetkililerin de olay yerinde inceleme yaptığını söyledi. Hasan Sak, şöyle konuştu:

''Orası ormanlık bir alan, yol var ama rampa. Genelde o bölgede sis olur. 1500 rakımlı bir yer. Askere de kızmıyoruz orada canı pahasına görev yapıyor, parmağına diken batsın istemeyiz, ama hatayı da kabul etmiyoruz. Olay yerine yakınlarımız ve babam araçla gidiyorlar. Araçtan indikten sonra 500-600 metre yürüyorlar. Ardından bu olay meydana geliyor.''

CİHAN-AA
 

Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri