Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kozmik aramada oradaydı

03.09.2010 09:15
Genelkurmay İkinci Başkanı Aslan Güner'in talimatıyla alınan dinleme cihazının kozmik oda aranırken orada bulunduğu ortaya çıktı.

DİNLEME CİHAZI 'KOZMİK ODA'DAYDI

Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner'in talimatıyla alınan dinleme cihazıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya rağmen yeni iddialar gündeme geldi. Cihazın Genelkurmay'ın iddiasının aksine yurt içi dinlemelerde kullanıldığı bildirildi. Genelkurmay Elektronik Sistemler(GES) Komutanlığı'na tahsisli aracın 28 Aralık 2009'da Seferberlik Tetkik Kurulu'nda arama yapıldığı sırada Kurul'un konuşlu olduğu Kirazlıdere'de bulunduğu öğrenildi.

ARAMA YAPILIRKEN ÇALIŞTI

Cihazla ilgili 'kaç adet alındığı, nerelerde kullanıldığı ve konuşlandırıldığı?' soruları da gündeme geldi. Dinleme cihazının yurt dışı amacının dışında birçok işte kullanıldığı öne sürüldü. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiaları üzerine Kirazlıdere'deki Seferberlik Tetkik Kurulu'nda 28 Aralık 2009'daki yapılan aramalarda cihazın devreye sokulduğu iddia edildi. GES Komutanlığı'na ait aracın 'Kozmik Oda' aramalarının yapıldığı sırada Kirazlıdere'de konuşlu olduğu bildirildi.

KKTC'YE GÖTÜRÜLDÜ?

Edinilen bilgilere göre 2010 yılı içerisinde Özel Kuvvetlere getirilen dinleme sisteminin nerelerde ve kimler için kullanıldığı belli değil. Cep telefonu dinleme sisteminin 2008'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne götürüldüğü de iddia ediliyor. O dönem Korgeneral rütbesiyle Kıbrıs Barış Kuvvetleri Komutanlığını yapan Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun sistemi 'ne amaçla ve nerede kullandığı' bilinmiyor.

CİHAZLAR SÖKÜLMEDEN İNCELENİRSE ANLAŞILIR

Taraf gazetesinin ortaya çıkardığı 06 AD 6382 plakalı araç ile herhangi bir baz istasyonu üzerindeki cep telefonu konuşmalarının tamamının takip edilebildiğine dikkat çekildi. Uzmanlar dinleme aracının teknik kapasitesini  "Meclis'in önüne park eden bu araç, meclisteki tüm cep telefon görüşmelerini dinleyebilir" şeklinde antıyor. Konuyu yakından takip eden çevreler aracın dinleme konusuyla ilgisinin bulunmadığı iddiasına karşı çıkarak, "Tamamen cep telefonu dinlemek üzere tedarik edilmiş ve techiz edilmiş bir araçtır. Araç cihazlar sökülmeden yerinde incelenebilir ise cep telefonu dinlemesi için özel olarak alındığı ve teçhiz edildiği anlaşılabilir" açıklaması yaptı. 30 Mart 2007'de çıkarılan Savunma Sanayi İcra Komitesi kararında, alınacak cep telefonu dinleme sistemleriyle ilgili devlet yöneticilerine tam bilgi verilmediği iddia edildi.

Genelkurmay Elektronik Sistemler(GES) Komutanlığı'na tahsisli aracın Seferberlik Tetkik Kurulu'nda arama yapıldığı sırada Kurul'un konuşlu olduğu Kirazlıdere'de bulunduğu öğrenildi.

BUGÜN

 

Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri