Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kozmik odada ilk 'delil'

17.01.2010 10:44
Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda bilgisayarların röntgeni çekildi ve silinen bir bilgiye ulaşıldı: Şifreli isimler...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiasının soruşturulması kapsamında Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda başlatılan iki aşamalı ‘kozmik inceleme’ çerçevesinde savcının ulaştığı ilk delil, zanlı olarak ifadesine başvurulan Binbaşı İ.G.’nin bilgisayarında çıktı

İ.G.’nin bilgisayarında yapılan imaj çalışmasında, şifreli isimlerin yer aldığı 30’a yakın ismi içeren bir liste bulundu.

Arınç’ı izledikleri iddiasıyla Çukurambar’da yakalanan ve haklarında adli soruşturma başlatılan Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda görevli albay, binbaşı ve astsubaylardan oluşan 8 kişi ile ilgili yürütülen inceleme çerçevesinde söz konusu personelin ofislerinde arama yapılmıştı. Edinilen bilgiye göre; bilgisayar ana belleklerinde, askeri savcı ile askeri yetkililerinin gözetiminde Seferberlik Bölge Başkanlığı binası içinde “imaj alma” işlemi gerçekleştirildi. Ana belleklerde işleme başlanıldığı tarihten itibaren yapılan her türlü işlemin görülebilmesi amacıyla gerçekleştirilen ve “röntgen çekme” olarak tanımlanan bu uygulama sonrasında kopya ana bellekler Terörle Mücadele Şubesi’nde (TEM) incelemeye alındı. Yapılan incelemede kritik bulguya ulaşıldı. 

SAVCI LİSTEYİ İNCELİYOR
 
Binbaşı İ.G.’nin kullandığı bilgisayara ait ana bellekte yerinde yapılan ilk incelemede, Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda görevli bazı askeri personelle ilgili idari bilgilerin yer aldığı görülmesine karşın, imaj çalışmaları sonrasında 30’a yakın ismin yer aldığı bir liste bulundu. Geçmişte hazırlanan ancak silinen bu liste üzerinde Savcı Mustafa Bilgili’nin talimatıyla yeniden inceleme başlatıldı.

Söz konusu isim listesinin şifreli olarak yazıldığı, listedeki isimlerin karşısında sivil ya da asker olup olmadığı, görevlerinin ne olduğunun net olarak yer almadığı, ancak şifreli tanımlamalar nedeniyle dikkati çektiği belirtildi. İmaj çalışması sonrasında bulunan isim listesinin ne anlama geldiğinin çözülmesi için ayrıntılı çalışma başlatıldığı öğrenildi.

 

Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri