Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kozmik' Gerginlikte 2. Perde

17.02.2010 12:52
Savcı Bilgili'nin 'suç unsuru taşıdığı' için mühürlenen 22 belgeyi almak için gittiği Seferberlik Tetkik Kurulu'nda haraketli saatler yaşanmış...

Seferberlik Tetkik Kurulu'nda inceleme yapan Hakim Kadir Kayan'ın hazırladığı rapor üzerine harekete geçen Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin mühürlü odada bekletilen dosyaları almak istediği, ancak askeri yetkililerin direnişiyle karşılaştığı ortaya çıktı. Seferberlik Tetkik Kurulu'nda geçen hafta perşembe akşamı hareketli saatler yaşandığı ortaya çıktı. Kamuoyuna yansımayan olayın perde arkasına star ulaştı.

RAPORU OKUDU HAREKETE GEÇTİ

Edinilen bilgiye göre, kozmik odalarda incelemesini tamamladıktan sonra Hakim Kadir Kayan tespitlerini bir rapor haline getirerek soruşturma savcısı Mustafa Bilgili'ye teslim etti. Kayan'ın raporu üzerine soruşturmayı genişleten Bilgili, 11 Şubat günü 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki mühürlü bir odada tutulan 22 dosyayı almak için harekete geçti.

ASKERİ?SAVCILIK?BİLGİLİ'YE?DİRENDİ

Mahkeme'den aldığı 'mühür açma ve teslim kararı' ile Seferberlik Tetkik Kurulu'na gelen Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, çelik zincirle kapısı kilitlenmiş mühürlü odaya girerek, muhafaza altında tutulan dosyaları almak istedi. Ancak askeri yetkililerin direnmesi üzerine, kapı uzun uğraşlar sonucu açılabildi. Asma kilidin anahtarına ulaşamayan Savcı Bilgili, demir makası getirilmesini istedi. Kısa süre içinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde zincirli eylemlere müdahale için bulundurulan demir kesme makası, Seferberlik Tetkik Kurulu'na getirildi.

Polislerin müdahalesiyle çelik zincir kesilip kapı açılırken, Genelkurmay Adli Müşavirliği'nden gelen bir heyet, dosyaları ancak kovuşturma safhasında mahkemenin isteyebileceğini savunarak, savcının dosyaları almasına engel oldu. Zaman zaman şiddetlenen tartışmasının ardından, dosyaların Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin göstereceği bir yerde muhafaza altında tutulmasına karar verilldi.

Suç varsa sır olamaz

12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Kozmik Oda ile ilgili kararında kritik bir cümle dikkat çekti. 12. Ağır Ceza Mahkemesi mühür açma ve teslim kararında belgelerle ilgili olarak, "İçeriğinde suç unsuru taşıdığı belirlenen bir belge devlet sırrı kapsamında muhafaza edilemez" denildi.

 

(STAR / ZAFER KÜTÜK)

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri