Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KPSS iptaline Arınç'tan sert tepki

19.09.2010 10:46
KPSS'nin eğitim bilimleri sınavının iptal edilmesini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, facia olarak değerlendirdi

Arınç, KPSS'nin iptal edilmesini, "Herkesin sınavının iptal edilmiş olması büyük bir facia." diyerek değerlendirdi. Arınç, BDP'nin 'eğitim boykotu' çağrısına da, "Çocuklar üzerinden siyaset yapmayalım." uyarısı yaptı.

Arınç, gündemi değerlendirdiği basın toplantısında,12 Eylül referandumundan sonra yeni anayasa için, "Türkiye'nin özlediği bir anayasayı birlikte yapalım." çağrısında bulundu.

"KPSS'NİN İPTALİ FACİA"

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) Eğitim Bilimleri Testinin iptal edilmesi konusunda Arınç, "KPSS için böyle bir karar alındı. Fevkalade üzgünüm. Yüzlerce insan, binlerce insan. Aylarca veya yıllarca bu KPSS'ye hazırlanıyor. Adeta üniversiteye giriş sınavları gibi belki ondan biraz daha zorluklar içerisinde de bir memuriyete girmek, bir işe girmek amacıyla bütün imkânlarını kullanıyor. Ümit içerisinde de bu sınavlara giriyor. Sadece birkaç kişinin sayısını bilmiyorum. Yaptığı hırsızlık veya haksızlık sebebiyle herkesin sınavının iptal edilmiş olması büyük bir faciadır." dedi.

Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

"Bundan dolayı üzüntü duyuyorum. Ama telafisi mümkün olmayan zararlar meydana gelecek düşüncesiyle sınav iptal edildi. Bir yargı süreci bundan sonra çalışır mı? Onu tam bilmiyorum. Ama gözü yaşlı pek çok insanın bu sınavların sonuçlarından dolayı iptal edilmesinden üzüntü duydum umarım onları da tatmin edecek bir çözüm bulunur. Ya imtihan suretiyle ya bir başka şekilde bu tabi YÖK'ün görevidir. ÖSYM Kurulu bu sınavlardan sorumludur. Ve Milli Eğitim Bakanlığımız müştereken bu konuda bir çare düşünür diye ümit ediyorum. Sınavlara girmiş ve başarılı olmuş ama sonuçları iptal edilmiş olan tüm adaylara geçmiş olsun diliyorum. Gerçekten üzüntü verici bir olaydır. Ama ÖSYM'nin bundan sonra çok daha iyi bir yapıya kavuşturulması bu haksızlıklara yol açmayacak tedbirlerin alınması gerekiyor diye düşünüyorum."

"EĞİTİMİN BOYKOTU OLMAZ"

Arınç, BDP'nin 'eğitim boykotu' kararını da eleştirdi. Arınç, şunları söyledi:

"Yeni bir eğitim öğretim yılı büyük bir coşkuyla ve sevinçle başlarken BDP'nin çocukları okula göndermemek gibi bir boykot kararı alması ve bunu ilan etmesi bu sevince gölge düşürmüştür. Eğitim ve öğretim en temel haklardandır. Bunun boykotu olmaz. Buna karşı çıkılmaz. Bununla ilgili hiçbir siyasi çaba gösterilmez. Türkiye'nin anayasasında resmi dil Türkçe. Eğitim birliğinin sağlanması bakımından da eğitim dilinin Türkçe olması hepimizin malumlarıdır. Başka dillerde sürekli eğitim yapılması ve bunun ana dil gibi kabul edilmesi doğru değildir.

Henüz 7 yaşında eğitime başlayan çocuklarımızın eğitim hakkını şu veya şu maksatla engellemenin fevkalade yanlış olduğunu yasalarımıza göre de suç teşkil ettiğini biliyorum. Benim BDP Genel Başkanı Sayın Demirtaş'tan ve milletvekili arkadaşlarımdan ricam şudur: Çocuklarımız üzerinden siyaset yapmayalım. Çocuklarımızla ilgili bir kısıtlamayı bir boykotu kesinlikle söz konusu etmeyelim. Özellikle eğitim ve öğretimle ilgili bir konuda böyle bir boykotu böyle bir yasağı ülkenin gündemine taşımayalım.

Bu haber toplam 1252 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri