Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kral Abdullah:Barış Yoksa Savaş Kaçınılmaz

11.05.2009 10:17
Kralı İkinci Abdullah, barış olmazsa önümüzdeki yıl Araplarla İsrailliler arasında yeni bir savaş yaşanacağını iddia etti.
Ürdün Kralı İkinci Abdullah, Orta Doğu'da kritik önemdeki müzakerelerin ertelenmesi durumunda, önümüzdeki yıl Araplarla İsrailliler arasında yeni bir savaş yaşanacağını iddia etti.

İngiliz Times gazetesine demeç veren Abdullah, Obama yönetiminin İsrail ve Araplar arasındaki 60 yıllık savaşı sona erdirecek iddialı bir barış planı için son rötuşlarını yaptığını söyledi. Barışın sağlanmasına dair vaatlerini uygulamaya koyamaması durumunda, ABD Başkanı Barack H. Obama'nın güvenilirliğinin de bir gece içinde buharlaşacağını kaydeden Abdullah, olası bir barış anlaşması için tarafları bir araya getirmek üzere ABD'ye yardım ettiklerini belirtti.

Ürdün Kralı, Obama'nın barış planının yalnızca İsrail ile Filistinlileri bir araya getiren bir plan olmanın ötesinde, İsrailliler ile Suriyelileri ve Lübnanlıları da buluşturarak sorunları çözmeyi hedeflediğini iddia etti. Abdullah, "Eğer barış müzakerelerini ertelersek, İsrail ile Araplar veya Müslümanlar arasında önümüzdeki 12 ya da 18 ay içinde yeni bir çatışma yaşanacak" öngörüsünde bulundu.

Haberde, planın ayrıntılarının bu ay içinde gerçekleşecek bir dizi diplomatik hamle sırasında ortaya çıkabileceği aktarıldı. Bunlar içinde en önemlisi ise, Obama'nın İsrail'in yeni Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Washington'da yapacağı görüşme olacak. Obama'nın önümüzdeki haftalarda Washington'da Filistinli ve Mısırlı liderlerle de görüşmesi bekleniyor.
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri