Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan o sanatçıya kızdı

02.09.2010 03:15
Başbakan Erdoğan, Kral FM'de konuştu MHP'ye çattı Baykam'ın sözlerine sert çıktı. İşte Erdoğan'ın sözleri;

ANKARA'DA NE KONUŞTUYSAM...

Ankara'da ne konuştuysam Diyarbakır'da da aynısını konuşurum. Tunceli'de genel aftan bahset, İstanbul'a gelince ben onu demek istememiştim de, manevra yap. Bizim kitabımızda manevra yok, ilke var. Dil konusu resmi dilde tek dil. Yoksa herkes ana dilini istediği gibi konuşur. Şu anda cezaevinde kendi ana diliyle konuşuyor. Ama resmi dil olarak Türkçe dışında konuşmadık, vaatte de bulunmadık. Bunu Diyarbakır'da da söylesem aynısını söylerim.

BDP NE GETİRDİ, KURU LAF

Türkiye'yi kucaklayan bir kimliğe sahip tek partiyiz. Kürt kökenli vatandaşa yakınlığım, Türk kökenli vatandaşa yakınlığımdan farklı değil. Benim Kürt kökenli vatandaşlarıma yönelik BDP ne getirdi, sadece kuru laf başka bir şey yok. Bölgesel milliyetçiliğe de karşıyız. Hizmetleri göremeyen göz benim vatandaşımda yoktur. Türkiye'de en ciddi hizmeti alan illerden biri Tunceli'dir. Tunceli Üniversitesi'ni de kurduk. Herhangi bir ayrım yapmadık. İfade ettiğiniz partiyi ben hiçbir zaman Kürt kökenli vatandaşların temsilcisi olarak görmüyorum. Birileri bizi parçalamak istiyor, bu oyunu hep beraber bozmak lazım.

(Balyoz soruşturması) Muhalefet bu konuları çok iyi bilir. Konu zaten yargıda. Yargıda olan süreçle ilgili bizim söyleyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Yargı yürütmeye görevlendirme yapınca emniyet de görevini yerine getirir.

'24 SAAT GEÇMEDEN ÇARK EDER' DEDİM

Genel af diyorsunuz, bundan sonra da 'buna filanca dahil değil' diyorsunuz. Genel af gündeme gelirse A'dan Z'ye herkes dahildir. Beni ilgilendiren şurası. Ülkemde 7 bin şehit var. Ey Kılıçdaroğlu onlara hesabı nasıl vereceksin? Biz bu parlamentoda olduğumuz sürece böyle bir şey geçmez, geçemez. Yatırım aslında 2011 seçimlerine yönelik. 2011'de de bu rüşvet-i kelam zaten karşılık bulmayacaktır. CHP tabanında da tepki başladı zaten. Arkadaşlarımla sohbet ettim. Bak söyledi 24 saat geçmeden çark edecek dedim. Kayseri mitingine giderken çark etti. Yapıda da bu var. 'Ben aday değilim' de dedi. Baykal'ı ziyaret etti, aday olmadığını açıkladı. Ertesi gün 'adayım' dedi. Bütün bu gerçekler ortada.

HEP BERABER OTURALIM AMA GÜVEN VERMİYOR

(Türban sorunu) Bugünden tezi yok diyorum. Eğer özgürlüklerin egemen olduğu bir Türkiye diyorsak ve egemenlik kayıtsız şartsız milletin ise, başörtüsü sorununu 'ben çözerim' diyorsa sayın Kılıçdaroğlu, hep beraber oturalım, 13 Eylül'de konuşalım bitsin bu zulüm. Güven vermiyor. Bu da bir rüşvet-i kelam.

BU NASIL BİR KAFA?

(Hayır diyen sanatçılar) İsimleri duydukça kimin ne söyleyeceğini anlayabiliyorum. İçerikle ilgili çok bilgileri yok. Kusura bakmasınlar, önyargıları olan isimler. Niçin hayır diyeceklerini sorunca açıklamaları mümkün değil. Çünkü okumuyorlar. Bu sanatçıların birçoğu yaptığımız yatırımlarda gelip gösteri yapan tiplerdi. Muhsin Ertuğrul'da 'muhteşem tiyatro sahnesi yapacağız' dendiğinde de gösteri yapan tiplerdi. Bakıyorsun 'vatan hainidir' diyor, şu ifadeye bak. Böyle bir sanatçı anlayışı olur mu? Böyle bir sanatçı kafası olur mu? Bu nasıl bir kafa? Sen nasıl kalkarsın da hem demokrasiye inanacaksın, hem de evet diyene vatan haini diyeceksin? Biz onların düştüğü yanlışa düşmeyiz. Evet diyenlere teşekkür ediyorum.

 

Başbakan Erdoğan, cuma günkü miting öncesi Diyarbakır'la ilgili ilk kez konuştu. Erdoğan, "Ankara'da ne konuştuysam Diyarbakır'da da aynısını konuşurum" dedi. Erdoğan, "evet diyen vatan hainidir" diyen Baykam'a "Böyle bir sanatçı anlayışı olur mu? Bu nasıl bir kafa?" diye yanıt verdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan referanduma 11 gün kala Kral FM'in canlı yayınında Gezegen Mehmet'e konuk oldu. Erdoğan, programda hayır oyu kullanacağını söyleyen ve evet oyu kullananları hain ilan eden Baykam'a tepki gösterdi. İşte Erdoğan'ın programdaki sözleri:

"Eveti anlıyorum da, hayır diyenlerin neye hayır dediğini anlayabilmiş değilim. Millet kendi anayasasına hayır der mi? Çok ciddi bir bilgi kirliliği var. Metnin içeriği bilinmiyor. Dünyada bu tür anayasa değişiklikleri bir bütün olarak oylanır. Bu bir parti oylaması değildir. Ana muhalefet partisi kapağını açmadan görüşecek bir şeyimiz yok dedi. CHP şunu söyledi. İki maddeyi çıkaralım diğerlerinin tamamına evet deriz. Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne götürdünüz mü? Anayasa Mahkemesi de paketi onaylayarak sundu. Paket önümüzde. yargıya saygınız varsa bu karara niye saygı duymuyorsunuz?

YARGIÇLAR DEVLETİNDEN KURTULMALIYIZ

Yargıçlar devletinden bizim kesinlikle kurtulmamız lazım. Ona giden yola asla fırsat vermememiz lazım. Bu çalışmada kim var? AK Parti var. Kasıtlı olan yaklaşım bilgi kirliliğini oluşturuyor. MHP lideri konuşurken, arkasındaki fonda bununla alakası olmayan başlıklar var. İşte yolsuzluk, hukuksuzluk diyor. Paketle ilgili bir şey olsun arkanda, bunlar yok.

BAZI YARGI KARARLARI SİZİ ÇILDIRTIR

Biz hükümet olarak bir adım atacağız. O adımı atamıyoruz. Millet kendi iradesinin gasp edilmesinden rahatsız oluyor. Yolsuzluklara şuna buna fırsat verme. 1991-1992'de borcumuz 22 milyar dolar. Telekom özelleştirmesi yapılıyor. 25 milyar dolar fiyat veriyorlar. O zaman Telekom satılsa artı haneye 3 milyar dolar yazılacak. Danıştay ve Anayasa Mahkemesi engellediler. İstanbul'daki İETT garajını Büyükşehir Belediyesi satışa çıkardı, 1 milyar dolar fiyat verdiler. İş uzayınca Dubaili firma ihaleden çekildi. Şimdi gidin 500'e satamazsınız. Bu farkı Danıştay üyeleri ödeyecek mi? O arazi bir garajdı onun yerine bir rezidans yükselecek istihdam olacaktı. Alsancak Limanı da 1.5 milyar dolara gitmişti. İtirazla 30 ay salladılar. Adam gitti, Pire Limanı'nda yatırım yapıyor. Öyle önümüzde yargı kararları var ki, sizi çıldırtır. Temsil ettiğim partimden dolayı bana böyle yaklaşamazsın. Kalkıp siyasi faturasını yargı ödemiyor ki.

KABİNEDE KİMSE GÖRÜŞME YAPAMAZ

Öcalan'la görüşme iddiası bir hakarettir. Öcalan'la, bölücübaşıyla ilgili o süreci en iyi bilen bizden önceki yönetimdir. O zaman idam vardı. İdamdan kimler kurtardı, o da belli. Bizden önceki koalisyon hükümeti kurtardı. Parlamentodan da istedikleri şekilde geçirilmiştir. Kalkıp hala hangi yüzle bize fatura kesmeye çalışıyorlar anlamakta zorluk çekiyorum. Nasıl olsa Ecevit öldü, parlamentoda gücü olmayan Yılmaz var. Kendisi grubu olan lider olarak fatura kesiyor. Televizyonda izledim Ecevit 6.5-7 saatlik toplantı sonrasında açıklama yapıyor. Verdiğimiz sözü yerine getirmek için idamı erteledik diyor. Bahçeli de Başbakan gerekli açıklamayı yaptı diyor. Burada üç imza var idamın ertelenmesiyle ilgili. Bu imzalar elimizde belge olarak duruyor, nereye kaçıyorsun. Bahçeli iddiasını ispatla mükelleftir. Erdoğan, hangi terör örgütüyle nerede görüşmüş bunu ispat etsin. Hükümette benim kabinemde kimse böyle bir görüşme yapmamıştır, yapamaz. Benim bilgim olmadan yapamaz. Burada siyasi bir kimlikle kimseyle görüşme yapılmamıştır. Devletin isihbari örgütleri herkesle görüşür. Niçin yapar? Terörle mücadelede süreci ülkenin lehine çevirmek için yapar. Bunu TSK mensupları da yaptı. Bunlar söyleniyor. Kalkıp da Erdoğan'a, arkadaşlarına böyle bir çamur atmaya yönelirseniz, o çamur sizin üzerinizde zaten var daha da artar

Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri