Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kraliçe'den AB üyeliğine destek

14 Mayıs 2008 / 08:57
Kraliçe'den Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek.

Türkiye 37 yıl aradan sonra İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth'i ağırlıyor. Dün eşi Edinburg Dükü Philip ile Ankara'ya gelen Elizabeth, ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. Ardından Köşk'te resmî törenle karşılandı.

Kraliçe, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onuruna verilen akşam yemeğinde ise beklenenin ötesinde 'siyasi' bir konuşma yaptı. İki ülke ilişkilerini 'stratejik ortaklık' olarak nitelendirirken, Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini güçlü ifadelerle ortaya koydu. Elizabeth "Medeniyetler İttifakı (projesi) ile Türkiye önemli rol üstlendi. Barışın sağlanması açısından önemli çalışmalar yürütüyor." dedi. Cumhurbaşkanı da, Kraliçe'nin ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü bir göstergesi olduğuna dikkat çekti: "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler yüzyıllar boyunca Avrupa'daki olayların akışını belirlemiştir."

Kraliçe İkinci Elizabeth, 4 günlük resmî bir ziyaret için dün eşi Edinburg Dükü Philip ile Ankara'ya geldi. İngiliz Havayolları'na ait özel bir uçakla Esenboğa Havaalanı'na gelen Kraliçe'yi, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın karşıladı. Nihal Aydın, elindeki bir buket çiçeği Kraliçe'ye verdi. Kraliçe'nin heyetinde 20 kişi bulunuyor. Diğer görevlilerle bu sayı 60'a çıkıyor. Kraliçe'nin ayrıca, toplam ağırlığı 1600 kg olan hediye getirdiği öğrenildi. Kraliçe, apronda Çankaya Köşkü'ne ait zırhlı bir limuzine bindi. Kraliçe kendi araçlarını Ankara'ya getirmedi. Kraliçe'yi, Cumhurbaşkanlığı korumalarından oluşan bir ekip korudu. Söz konusu ekip, kasım ayında Türkiye'yi ziyaret eden Prens Charles'ı da korumuştu. İngilizler, Kraliçe'nin ziyaretinin hazırlıkları sırasında aynı ekibin görevlendirilmesini istedi; Çankaya da buna olumlu cevap verdi.

Eski fotoğrafları hediye edildi

Ankara'da ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Kraliçe, Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu. İkinci Elizabeth, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Birleşik Krallık'ın büyük değer verdiği bir dostu ve modern tarihin en büyük şahsiyetlerinden biri olan Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarımı sunmak, benim için büyük bir onurdur." diye yazdı. Burada Kraliçe'ye, Anıtkabir seti ile Türkiye'ye ilk gelen İngiltere Kralı Edward'ın 1936 ve kendisinin 1971'deki ziyaretlerinde çekilen fotoğraflardan oluşan albüm hediye edildi. Ankara'daki yoğun güvenlik önlemleri Çankaya'da da alındı. Ziyareti izlemek isteyen basın mensuplarının kamera ve fotoğraf makineleri, polis köpeği tarafından teker teker koklandıktan sonra Köşk'e alındı. Resmî karşılama töreni Çankaya Köşkü'nde yapıldı. İki ülke milli marşları çalındı, 21 pare top atışı yapıldı. Kraliçe, tören kıtasını, kâğıttan okuyarak "merhaba asker" diye selamladı. Ardından, Gül ve Kraliçe, eşlerin de katıldığı 20 dakika süren baş başa bir görüşme yaptı. Akşam da Köşk'te Kraliçe onuruna bir yemek verildi. Kraliçe ve eşi Philip ile Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Hanım, konukların elini tek tek sıkarak karşıladı. Yemeğe TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve eşi katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, yurtdışında bulunduğu için yemeğe katılmadı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Gül dönemindeki resmî yemeklere katılmama kararını dün gece de sürdürdü. Cumhurbaşkanlığı görevinde ilk kez smokin giyen Gül, Kraliçe Elizabeth tarafından kendisine takdim edilen, İngiltere'nin en önemli nişanlarından biri olan "Knight Grand Cross of the Order of the Bath"ı ceketine takarken, Kraliyet tacını giyen Kraliçe Elizabeth de, elbisesine, Cumhurbaşkanı Gül tarafından kendisine verilen devlet nişanını taktı.

Kraliçe'den AB üyeliğine tam destek

İngiltere siyasetinin "üzerinde ve dışında" kabul edilen Kraliçe, yemek sonrasında, net ve güçlü siyasi mesajlar içeren bir konuşma yaptı. Ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin boyutunun "stratejik ortaklık" olduğunu vurguladı; Türkiye'nin AB üyelik sürecine desteğin altını çizdi, "iki ülke arasındaki bağların her zamankinden daha güçlü olduğunu" ifade etti. Kraliçe, Türkiye'nin Müslümanlık ile Hıristiyanlık arasında bir bağ olduğunu söyledi. Osmanlı'nın büyük bir imparatorluk olduğunu, bölgesinde önemli bir misyon üstlendiğini anlatan Kraliçe, "Türkiye, içinde bulunduğumuz zamanda da önemli bir ülke. AB katılım süreci, hem Türkiye hem Avrupa halkları için önemli. Medeniyetler İttifakı (projesi) ile Türkiye önemli rol üstlendi. Barışın sağlanması açısından önemli çalışmalar yürütüyor. NATO içindeki görevleri çok önemli." diye konuştu.

Gül: Avrupa'nın akışını belirledik

Cumhurbaşkanı Gül de, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü bir göstergesi olduğunu söyledi ve "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler yüzyıllar boyunca Avrupa'daki olayların akışını belirlemiştir." dedi. Atatürk'ün iki ülke arasındaki dostluğu geliştirdiğini hatırlatan Gül, iki ülke halkının da geçmişleriyle gurur duyduğunu anlattı. Gül, "Avrupa'nın ortak sorumlulukla şekillendirmekte olduğumuz geleceği de bizleri birbirimize bağlamaktadır." dedi. Gül, İngiltere'nin, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde "en sadık destekçilerinden" olduğunu belirtirken, "Bunun süreceğinden eminiz." dedi.Zaman - Süleyman Kurt

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri