Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kraliçe'den İstanbul pozu

16 Mayıs 2008 / 10:27
Dünya medyasına İstanbul pozu.

Türkiye ziyaretinin 3. gününde İstanbul'a gelen Kraliçe Elizabeth, Boğaz'a ve kendisine gösterilen ilgiye hayran kaldı. Elizabeth, gösterilen ilgiye verdiği yemekte karşılık verdi.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, Ankara ve Bursa'nın ardından İstanbul'a geldi.

Atatürk Havalimanı'ndaki karşılama töreninin ardından Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip, “Okullararası Ortak Bilim Projesi” etkinlerine katılmak üzere Kabataş Erkek Lisesi'ne geçti.

Kraliçe ve eşi, saat 13.45'te geldikleri Kabataş Erkek Lisesi'nde Türk ve İngiliz öğrencilerin çeşitli deneyler yaptığı bahçedeki incelemelerin ardından, Kabataş Eğitim Vakfı Sabancı Kültür Sitesi'nin terasına çıkarak buradan İstanbul Boğazı'nı seyretti. II. Elizabeth ve beraberindekiler, burada hazırlanan halı, kilim, kuruyemiş, Türk lokumu, Türk kahvesi, Maraş dondurması, şerbet ve çeşitli hediyelik eşyanın sergilendiği stantları tek tek gezdi.

HORON EKİBİNE İLGİ GÖSTERDİ

Kraliçe II. Elizabeth, Moda Akademi'nin 4 erkek ve 3 kızdan oluşan Karadeniz Halk Oyunları ekibinin yaklaşık 3 dakika süren canlı kemençe eşliğindeki horonunu ilgiyle izleyerek alkışladı. Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın eşlik ettiği Kraliçe II. Elizabeth, saat 14.30'da da Kabataş Erkek Lisesi'nden ayrıldı.

Kraliçe Elizabeth'in, pembe ve beyaz renklerden oluşan elbisesi, pembe şapkası, beyaz çanta ve beyaz ayakkabıdan oluşan kıyafeti ilgi çekti. Bu arada, Kraliçe'nin beyaz eldiven giydiği ve gezi süresince bir demet çiçekle dolaştığı görüldü.

GÜL İLE BOĞAZ GEZİSİ

Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip ile beraberindekiler, Kabataş Erkek Lisesi'nin rıhtımında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile bir araya gelerek, İstanbul Boğazı'nda gezinti yapacakları “Keyif Style” adlı yata bindiler. Yat, konuklarıyla birlikte İstanbul Boğazı'na doğru açıldı. Kraliçe'ye Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird, İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay ve diğer yetkiler eşlik etti.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Basın mensupları, liseye çantaları kontrol edildikten ve üst araması yapıldıktan sonra alındı. Kraliçe II. Elizabeth'in liseye gelişi sırasında polis helikopteri de havadan güvenlik kontrolü yaptı. Kraliçe Elizabeth'in İstanbul'a gelişi dolayısıyla Atatürk Havalimanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kraliçe ve heyeti için Ortaköy'de hazırlanan standların arasında geleneksel Maraş dondurması da yerini aldı. Dondurma almak için sıraya giren İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband'a küçük bir de şaka hazırlandı. Miliband dondurmayı aldım derken, külahı ile yetinmek zorunda kaldı.

Türk lokumu yedi Osmanlı şerbeti içti

Kabataş Erkek Lisesi yönetimi, Kraliçe 2. Elizabeth'e Türk lokumu, Türk kahvesi ve Antep fıstığı ikram etti. Kraliçe'ye küçük bir grup çocuk tarafından Geleneksel Türk İslam sanatlarından ebru sanatının örneğinin yeraldığı bir levha hediye edildi. Kraliçe 2. Elizabeth, küçük çocuklarla birlikte Boğaziçi Köprüsü önünde, dünya medyasına görüntü verdi. Kraliçe 2. Elizabeth'e, Kabataş Lisesi ziyaretinde, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan eşlik etti.

Prens Philip firarda

Satranç masası için hazırlanan ilginç figürlerin yer aldığı sergiyi gezen Prens Philip, aralarında ABD Başkanı Bush ve Saddam Hüseyin'in de yer aldığı figürler arasında en çok haçlı ordusu ile ilgilendi. Prens'in Kraliçe ile sık sık yollarını ayırdığı gözlenirken, neşeli tavrı ve meraklı bakışlarıyla ilgi odağı haline geldi.

Konsolosluğa Kraliyet bayrağı

İstanbul Modern Müzesi'ndeki sergiyi gezen Kraliçe 2. Elizabeth, ardından istirahat etmek üzere İngiliz Başkonsolosluğu'na geçti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Başkonsolosluk binasındaki göndere, İngiliz Kraliyet bayrağı çekildi. Bu arada Kraliçe 2. Elizabeth'in ardından bir süre sonra İngiliz Büyükelçiliği'ne ait bir ciple Edinburgh Dükü Prens Philip de Başkonsolosluğa geldi. Kraliçe'nin eşi Edinburgh dükü prens Philip, İstanbul Boğaz trafiğini düzenleyen merkezi ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Uçak gemisinde resepsiyon

Kraliçe II. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi onuruna "HMS Illustrious" uçak gemisinde resepsiyon verdi. Karaköy Limanı'nda demirli gemide verilen davete iki ülke Dışişleri bakanları ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Vali Muammer Güler, işadamları Rahmi Koç, Ömer Sabancı, Paul Doany, Bülent Eczacıbaşı, Adnan Polat, Yusuf Cevahir, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ile gazeteciler katıldı. Davette Yeni Şafak'ı Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert temsil etti.

Gemiye gelişinde Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Hanım'ı Kraliçe ve eşi karşıladı. Karşılamanın ardından, askeri bando tarafından Türk Milli Marşı çalındı. Davetlilerle bir süre sohbet eden Kraliçe, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a, İstanbul'u çok değişmiş gördüğünü söyledi.

Konuklara hitap eden İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird de davetin düzenlendiği İstanbul Boğazı'nın, Türkiye'nin uygarlıkların yakınlaşmasındaki rolünü hatırlattığını dile getirdi.

Resepsiyonun sonunda yeniden Türk ve İngiliz milli marşları çalındı. Kraliçe II. Elizabeth, resepsiyona açık mavi renkte ve üzeri taşlarla süslenmiş bir elbiseyle tacı olmadan katılırken, Cumhurbaşkanı Gül'ün de siyah takım elbise ve siyah kravat tercih ettiği görüldü. Kraliçe II. Elizabeth ve eşi, resepsi-yonun ardından geceyi geçirmek üzere Ankara'ya gitti.

Brandayı İstanbul'da yaptırdılar

Uçan gemisinin bir katı, mavi-beyaz renkte branda ile kapatılarak balo salonuna dönüştürüldü. Eskiyen brandanın İstanbul'da yenilendiği öğrenildi.

Yeni Şafak - Şamil Kucur, Müslüm Bayburs

Bu haber toplam 1860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri