Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kredi çekerken bir daha düşünün

16 Eylül 2008 / 13:50
Bankalar, bayram öncesi kesenin ağzını açtı ancak siz siz olan yine de kredi kullanırken bunlara dikkat edin!

Bayramı bahane eden bankalar, ihtiyaç kredilerindeki rekabeti kızıştırdı. Her yıl olduğu gibi bu bayram içinde aylık faiz yüzde 0.89'a kadar geriledi. Ancak kredi kullanıcılarının dosya ücretlerine dikkat etmesinde fayda var...

Para dergisinin haberine göre her yıl olduğu gibi bu ramazan bayramında da bankalar kredi musluklarını açtı. Aslında bayramlar, bir yerde bankalar arasındaki düşük faizli kredi rekabetinin bahanesi haline geldi. Doğrusu tüketicinin de bundan şikayetçi olduğu söylenemez. Çünkü bu bahaneyle ihtiyaç kredilerinde faizler konut kredilerin de altına geriledi...Kesintilere dikkat edin!
Bayram kredilerinde aylık faizler yüzde 0.89'a kadar düşse de istihbarat, dosya ya da başka isimlerle alınan masraflarla birlikte bazen normalden çok da fark olmadığı görülüyor. Bu yüzden, kredi kullanacak olanların faizden çok kesintilere dikkat etmesinde fayda var. Bankaların düşük faizli bayram kredisi vermesinde bir başka etken de bilanço büyütme isteği. Yılın son çeyreğine denk gelen dini bayramlar, bilançolarındaki kredi portföyünü artırmak isteyen bankaların kampanyaları için önemli bir dayanak oluşturuyor.  Bu etkenler bir araya gelince, normal şartlarda yüzde 1.70'in üzerinde olan ihtiyaç kredisi faizleri 0.89'a kadar düştü.

BAYRAM KREDİSİ ALMADAN ÖNCE DİKKAT

* Öncelikle maaşınızı aldığınız bankanın kredi koşullarını inceleyin. Çünkü bankalar sürekli çalıştıkları müşterilerine daha rahat kredi veriyor.

* Faiz oranlarına dikkat edin. Kredi kullanırken faiz oranı önemli bir etken olmakla beraber, tek başına yeterli değildir. Bankanın uyguladığı ücret ve komisyon oranlarını iyi inceleyin. Bazı bankalar bu komisyon oranlarını düşük tutarken, bazıları istihbarat, dosya ve hayat sigortası adı altında daha yüksek ücret ve komisyon kesebiliyor.

* Bankanın kredi verme sürecini inceleyin. Bazıları internetten ya da telefonla başvuru kabul ederken, bazılarında bizzat şubeye gitmeniz gerekiyor.

* Bazı bankalar kefil istemezken, bazıları iki tane bile isteyebiliyor. Ama artık çoğu banka sadece maaş bordrosu ve kredi isteyenin üzerine kayıtlı herhangi bir faturayı yeterli görüyor.

* Daha önce bayram kredisi kullandıysanız, aynı bankayı tercih etmeniz sizin için avantajlı olabilir. Çünkü bankalar daha önce kredi kullanan ve düzenli ödeyen müşterilerine daha rahat kredi veriyor.

* İlk kez kredi alacaksanız, bankaların yıllık hesap işletim ücretlerini bile sorun. Çünkü kredi ödemesi için açılacak hesaplardan bile yıllık 12 ile 80 YTL arasında kesinti yapılabiliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri