Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kredi kartı aidatı mahkemede

13 Temmuz 2008 / 11:38
Şimdiye kadar yerel mahkemeler tarafından birçok kez iptal edilen kredi kartı aidatları, bu kez Yargıtay'a taşındı. Yargıtay'ın verdiği son karar..
TÜKETİCİ dernekleri ve vatandaşların yoğun şikayetlerine neden olan bankaların kredi kartlarından üyelik ücreti almasına Yargıtay son noktayı koydu. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, kredi kartından üyelik ücreti alınmasının haksız şart olduğu sonucuna vardı. Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin Tüketici Mahkemesi sıfatıyla gördüğü davada bir özel banka ile müşterisi arasındaki ihtilaf görüldü. Banka, müşterisine açtığı davada, banka kredi kartı kullanıcısı olan Haluk Akdeniz'in, sözleşmeye göre kesilen 30 YTL aidatı için Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurduğu belirtildi.

HİZMET KARŞILIĞI İDDİASI

DavaCI banka, kredi kartı üyelik ücretinin yasaya aykırı olmadığı gerekçesiyle Hakem Heyeti kararının iptalini istedi. Yerel Mahkeme, taraflar arasında düzenlenen üyelik sözleşmesine göre, 'kart üyelik ücretinin' hizmet karşılığı olduğu, tahsil edilen üyelik ücretinin yasal olduğu, gerekçesi ile davanın kabulüne karar verdi. Karar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kanun yararına temyiz edildi. Davayı inceleyen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Dairenin 2008/6088 sayılı kararının gerekçesinde 'Bankanın müşteriyle yaptığı sözleşmenin davacı banka tarafından matbu, standart olarak hazırlanıp boş kısımların rakam, isim ve adresler yazılarak doldurulduğu, sözleşmenin 12 punto koyu siyah harflerle düzenlenmediği görülmektedir' denildi.

ÜCRET İSTEMEK OLANAKLI DEĞİL

GEREKÇEDE, şöyle devam edildi: Tüketiciyi kart kullanımı ücreti adı altında bir külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığını iddia ve ispat edememiştir. Böyle olunca sözleşmedeki kredi kartı üyelik ücreti alınacağına dair hükmün açıklanan yasa ve yönetmelik hükümleri karşısında haksız şart olduğu kabul edilmelidir. Dolayısıyla davacı bankanın bu sözleşme hükmüne dayalı olarak kredi kartı kullanıcısı davalıdan ücret istemesi olanaklı değildir' dendi.

star
Kaynak:
Bu haber toplam 1368 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri