Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kredi kartında faiz sömürüsü

30 Mayıs 2008 / 11:38
Kredi kartı faizinde 'üst sınır' uyanıklığı.

Kredi kartı faizlerine sınırlama getiren yasa tasarısına 'faizler rekabetle düşsün' diyerek karşı çıkan bankalar, faizde rekabet bir yana Merkez Bankası'nın ilan ettiği en üst sınırı uyguluyor.

Kredi kartı faizine sınırlama getiren yasa teklifi tartışmaları bütün hızıyla sürüyor. Bankacılar, sınırlamaya karşı bir duruş sergilerken, tüketiciler yasanın bir an önce çıkmasını savunuyorlar. Kredi kartı faizlerine sınırlama getiren yasa tasarısına 'faizler rekabetle düşsün' diyerek karşı çıkan bankaların, faiz oranında rekabet bir yana Merkez Bankası'nın ilan ettiği yüzde 70,4'lük en üst sınırı uygulamaları ise dikkat çekiyor.

BANKALAR UYANIK

AK Parti Milletvekili Ahmet İyimaya'nın hazırladığı ve TBMM Başkanlığı'na sunduğu yasa teklifi, başta tüketici dernekleri olmak üzere vatandaşlardan büyük destek alırken, konuya ilişkin tartışmalar da alevlendi. Önceki gün Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Başkanı Sertaç Özinal'ın, yapılması düşünülen düzenlemenin 'serbest piyasanın işleyişine müdahale olacağı' şeklindeki açıklamasına uzmanlardan tepki geldi.

Ekonomist Uğur Civelek, bankaların işlerine geldiği gibi davrandıklarını belirterek, “Bankalar işlerine geldiğinde seslerini çıkarmıyorlar, işlerine gelmediğinde ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Kredi karti sabit ücretinden dolayı her yıl bir katrilyon gelir elde ediyorlar. Bundan vazgeçmek istemiyorlar. Bireysel kredilerin karşılık oranı yüzde 8, ama uygulamada bu yüzde 80-90'lara çıkıyor. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir şey yok. Bankalar ya kredi oranlarını kendileri düşürsün, ya da yapılmak istenen düzenlemeye ses çıkarmasınlar. Kendileri aşağıya çeksinler” dedi. Devlet Bakanı Nazım Ekren ise, "Ahmet İyimaya ile görüşeceğim. Tercih önceliklerimizi belirlemiş olacağız" diye konuştu.

Yeni Şafak - Aydın Demir

Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri