Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kredi kartıyla kurban caiz mi?

30 Kasım 2008 / 11:08
Kredi kartıyla kurban kesmek dinen uygun mu? Aslında bu tartışmaya Diyanet son noktayı koymuştu.

Diyanet'e göre bankadan tüketici kredisi alıp kurban kesmek caiz değil. Kredi kartıyla tek ödeme ise caiz.  Bu konuda en önemli açıklama ise geçtiğimiz yıl Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin'den gelmişti.

Diyanet'e göre kredi kartı ile kurban alınabilecek. Ancak banka kredisi alıp kurban kesmek caiz değil. Çünkü borcu olanın kurban kesmesi dinen yanlış.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın banka kredisi ile kurbanlık alımına vize vermeyip kredi kartıyla kurban alımına yeşil ışık yakması geçtiğimiz yıl bazı din adamları ile Diyanet'i karşı karşıya getirmişti.

Diyanet'in fetva vermeye yetkili makamı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Mehmet Keskin, kredi alınarak kurban kesimi konusunda isteyenlerin kredi kartı ile kurban almasının mahsurlu olmadığını belirtti ancak, tek şartın borcun zamanında ödenerek faiz işletilmemesi olduğunu söyledi. Tartışma yaratan bu açıklamalarda Keskin, "Kurban kesmekle yükümlü olmak için zengin olma şartı vardır. Kredi kartı ile kurban alımı için çekilen bakiye, zamanında ödenirse dinen sakıncası yoktur" dedi. Zamanında ödenmemesi durumunda devreye faizin gireceğini vurgulayan Keskin, "Bu dinen yasaktır. Ödemeyi geciktirmeyin" diye uyardı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri