Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kremlin'de krallar gibi devir-teslim

12 Mayıs 2008 / 03:11
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8 yıllık görev süresi dün sona erdi. Rusya'nın yeni Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Kremlin Sarayı'nda düzenlenen törenle yemin ederek görevine başladı.

Kremlin'de 2 bin seçkin davetlinin hazır bulunduğu ve Rus televizyonlarından canlı yayınlanan yemin töreninde Medvedev, kırmızı deri kaplı Rus Anayasası'na elini koyup yemin etti.

Putin, törende yaptığı kısa konuşmada güvenlerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ettiği Rus halkından Medvedev'i de desteklemelerini istedi. "Ben halk ve devlet için açık ve dürüst şekilde çalışacağıma dair taahhütte bulunmuştum. Ve bu sözümü ihlal etmedim." şeklindeki sözleri salondan büyük alkış aldı.

Putin yeni başkandan Rusya'nın birliğini korumasını, ekonomik ve sosyal alandaki gelişmelere de devam etmesini talep etti.

Yeni Rusya liderinin ilk icraatı Putin'i başbakanlık görevine atamak oldu. Kremlin Muhafız Alayı tarafından da otuz pare top atışı ile karşılanan Medvedev'in, nükleer füzelerin kodlarının bulunduğu güvenlik çantasını da devraldığı kaydediliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri