Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Krokiye kriminal inceleme

01.01.2010 09:42
Arınç'a suikast iddiasıyla gözaltına alınan subaylardan çıkan krokiye kriminal inceleme yapılacak.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiası ile sorgulanan 8 askerin ifadelerinin ardından suikast iddiası ile düzenlendiği öne sürülen krokinin incelenmek üzere Emniyet'in Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderileceği öğrenildi.

19 Aralık akşamı Arınç'ın evinin bulunduğu mahallede gözaltına alınan biri albay diğeri binbaşı iki askerin araçlarında bir adet A4 kağıda çizilmiş kroki ele geçirilmişti. Ele geçirilen kroki doğrultusunda yapılan soruşturmada 8 asker gözaltına alınıp adliyede sorgulandı. Sorgulanan askerlerden Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı Albay Yusuf A., "Araçtan çıkan krokiden aramaya kadar haberim olmadı. Bilgisayar tamiri için Astsubay M.U.'nun askere çizdiği kroki olduğunu öğrendim" demişti. Albayın verdiği ifadenin ardından söz konusu krokinin, kimin el ürünü olduğunu belirlemek ve parmak izlerini tespit etmek üzere incelenmek için Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderileceği belirtildi. Kriminal'den gelecek rapor doğrultusunda krokinin kimin el ürünü olduğunun belirlenecek.

KAMERALARA ÖZEL EKİP

Polis ayrıca, albay ve binbaşının gözaltına alındığı Çukurambar mevkindeki tüm market ve işyerlerinin kamera kayıtlarını aldı. Ayrıca askerlerin araçlarından çıktığı iddia edilen kroki doğrultusunda Cevizlidere'deki TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve iki bakanın evinin bulunduğu cadde ve sokaklarda bulunan kamera kayıtlarını da alan özel ekibin, bu kayıtları titiz bir şekilde incelediği belirtildi. Bu kayıtları incelemek üzere özel bir ekip kurulduğu öğrenildi.

Gözaltına alınıp serbest bırakılan askerlerden Albay Erkan Y.B.'nin ajandasında da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve diğer devlet büyükleri ile ilgili fişleme bilgileri yer almıştı. Ayrıca ajandada bazı bürokratlara yönelik bazı bilgilere de yer verildiği öğrenildi. İsimleri yer alan büroklarında adreslerinin krokiye uyup uymadığının da polis tarafından araştırıldığı öğrenildi.

5. arama 36 saat sürdü

Bülent Arınç'a yönelik suikast girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında Seferberlik Bölge Başkanlığı'nda (STK) başlatılan 5. arama 36 saatlik çalışmanın ardından dün saat 23:00 civarında sona erdi. 5. aramaya önceki gün 11.10'da başlanmıştı. Binada kozmik bilgilerin olduğu odalarda evrakları incelemesi yapan Hakim Kadir Kayan'nın, dışarıya çıkarılmasına izin verilmeyen belgeleri tek tek tutanağa geçirdiği için aramaların uzun sürdüğü belirtilmişti.

İfadeler ikna etmedi

Gözaltına alınan 8 askerden üçünün dün basında yer alan ifadeleri tatmin edici bulunmadı. İfadeleri inceleyen uzmanlar, "Darbe girişimi ile sorgulanan biri nasıl doğru söyler. Askerlerin açıklamaları bizi hiç tatmin etmedi" yorumunu yaptılar.

Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri