Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kritik Temyiz Duruşması Ertelendi

27 Kasım 2008 / 10:16
Danıştay ve Cumhuriyet'e yönelik saldırılarla ilgili davanın bugün yapılması beklenen temyiz duruşmasının ertelenmesine karar verildi
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırılarla ilgili davanın temyiz incelemesini ''sanık avukatları duruşmaya gelmediği'' gerekçesiyle duruşmasız yapmaya karar verdi.

Davanın temyiz duruşmasına, Danıştay'a yönelik saldırıda hayatını kaybeden Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in oğlu Gökhan Özbilgin ''ailenin avukatı'' sıfatıyla katılırken Cumhuriyet gazetesinin avukatı da hazır bulundu. Duruşmayı Danıştay Genel Sekreteri Taci Bayhan ve Genel Sekreter Yardımcıları da izledi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Mahmut Acar, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi kararının sanık avukatları ve Cumhuriyet savcılarınca temyiz edildiğini, ancak hiçbir avukatın duruşmalı inceleme talebinde bulunmadığını söyledi.

''Ergenekon Davası'' iddianamesinde Danıştay saldırısına atıfta bulunulduğunu hatırlatan Acar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesinde de Ergenekon Davası ile Danıştay saldırısı davası arasında irtibat bulunduğu ve birlikte değerlendirilmesi yönünde görüş belirtildiğini kaydetti.

Tebliğnamenin ardından, kamuoyunun yakından ilgilendiği davayı resen duruşmalı incelemeyi kararlaştırdıklarını, sanık ve müdahil avukatlarına tebligat çıkardıklarını belirten Acar, sanık avukatlarının gelmemesi üzerine dosyanın duruşmasız incelenmesine karar verildiğini açıkladı.

Daire, temyiz istemini daha sonra belirleyeceği bir günde, üyelerin katılacağı müzakerede ele alacak.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılılığı, Danıştay saldırısı davası sanıkları Alparslan Arslan, Osman Yıldırım, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu ve Süleyman Esen'le ilgili, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması ve Danıştay saldırısıyla ilgili mahkemeye gönderilen belgeler dışında, 'Ergenekon' soruşturmasına ait tüm belge ve beyanların getirtilerek yeniden bir karar verilmesini istemişti
Bu haber toplam 1196 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri